Emotet-botnettet slår til i påsken - og det går efter danske virksomheder

Emotet-botnettet fejrer påsken vil særlig stor aktivitet. Og de kriminelle bevægelser flyder i stor grad mod Danmark og danske virksomheder. Se hvad du skal være opmærksom på her.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Emotet-botnettet udnytter påsken til at ramme flere brugere. Det viser tal fra den seneste Global Threat Index fra den israelske sikkerhedsvirksomhed Check Point Software Technologies.

Det berygtede botnet er fortsat den største cybertrussel mod danske virksomheder, lyder det i en pressemeddelelse fra virksomheden.

I rapporten, som afdækker tal for marts 2022, viser at det berygtede Emotet-botnet fortsætter med at ramme en stor del af danske virksomheder.

Således viser rapporten, at knap 10 procent af alle danske virksomheder blev ramt af botnettet i marts. På globalt plan ramte Emotet 11 procent af alle virksomheder i marts, hvilket er en fordobling fra februar.

Emotet var ellers lukket ned, men genopstod for nyligt og strøg altså hurtigt tilbage på førstepladsen som det mest aktive botnet og den største cybertrussel på verdensplan.

Metoden som Emotet anvender for tiden er omfattende email-kampagner, der er klædt i et påsketema. Disse phishing emails, med emnefeltet “buona pasqua, happy easter”, er blevet sendt til brugere verden over og indeholder en ondsindet XLS-fil, der giver Emotet adgang til brugerens enhed.

“Gennem de senere år har vi set, at cyberkriminelle i langt højere grad udnytter menneskelige faktorer, når de skal skaffe sig adgang til virksomheders netværk," siger fortæller Jan Johannsen, der er Regional Director for Security Engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

"Det er desværre ikke unormalt, at vi ser en større aktivitet fra hackerne op til ferier og helligdage. Ved f.eks. at anvende et påsketema, kan de udnytte brugernes fokus på denne højtid og lokke dem til at downloade ondsindede vedhæftninger, der indeholder malware."

Derfor opfordres alle brugere til at være meget opmærksomme på de emails, de modtager - selv hvis det ligner, at den kommer fra en betroet afsender - lyder advarslen.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo