FBI og Europol lukker kæmpe handelsplatform for hackede data

Europol har sammen med FBI lukket ned for verdens største engelsksprogede handelsplatform med stjålne persondata.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Cyberkriminelle får nu sværer ved at handle med stjålne data på dataweb. Verdens største platform på engelsk for netop handel med data er nemlig blevet lukket.

Det er lykkedes en række myndigheder at slukke for siden RaidForums, hvor hundredevis af databaser med personfølsom data bliver købt og solgt.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

RaidForums har solgt stjålne bankoplysninger, CPR-numre og kreditkortoplysninger til alle der var villige til at betale for dem på siden.

Den amerikanske politienhed FBI har sammen med Europol og politiet i en række lande lukket ned for tre internetdomæner, der hostede platformen og anholdt 21-årige Diogo Santos Coelho, der mistænkes for at administrere den ulovlige platform.

"Nedlukningen af det her online marked, der sælger hackede og stjålne data ødelægger en af de store indtægtskilder for cyberkriminelle, der begår tyveri af personfølsomdata i stor skala," siger chefen for det amerikanske justisministeriums kriminalitetsenhed i en pressemeddelelse.

RaidForums har været aktiv siden 2015 og blev lukket ned i januar i år. Det er dog usikkert, om den forbliver lukket.

Den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse, der tidligere har rådgivet både Europol og FBI, har tidligere påpeget, at kriminelle grupper og hackerhjemmesider, der bliver lukket ned, ofte dukker op igen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job