Elon Musk langer ud efter Twitter-bestyrelsen: Vil fratage medlemmerne deres løn

Twitter-bestyrelsen har afvist Elon Musks bud om at købe virksomheden for 290 milliarder kroner. Men nu slår han tilbage med meldingen om, at hvis hans bud går igennem, så skal bestyrelsesmedlemmerne ikke længere aflønnes.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk sender en bredside efter Twitters bestyrelse, der forsøger at afholde ham fra fuldstændigt at overtage selskabet.

Han har foreslået et køb af det sociale medie for 43 milliarder dollar, hvilket bestyrelsen umiddelbart afviste fredag sidste uge.

"Bestyrelsens løn vil være nul dollar, hvis mit bud går igennem, og derved sparer selskabet tre millioner dollar om året," skriver Elon Musk i et tweet.

4. april kom det frem, at Elon Musk havde købt 9,1 procent af aktierne i Twittter, og derved blev han selskabet andenstørste aktionær, skriver Reuters.

I øjeblikket ligger en Twitter-aktie på omkring 46 dollar, hvilket er en del lavere end Elon Musks bud, der sætter hver aktie til en værdi af 54,20 dollar. Siden Tesla-bossen gik ind i Twitter er aktien steget med 15 procent.

Selskabet medstifter og tidligere CEO, Jack Dorsey, har også blandet sig i debatten på Twitter, og her skriver han blandt andet, at bestyrelsen "konsistent har været selskabets dysfunktion."

Efter Elon Musks bud på at købe virksomheden har bestyrelsen forsøgt at afskærme ham - blandt andet med indførelsen af en såkaldt "giftig pille."

Det er en foranstaltning, der gør, at aktionærer kan købe flere aktier, som udstedes i virksomheden, hvis en enkelt aktionær opnår en andel på mere end 15 procent. På den måde vil de eksisterende aktier udvandes.

Dette tiltag sker for at undgå fjendtlige overtagelser, lyder det fra bestyrelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job