Danske Better Collective i endnu et kæmpeopkøb: Lægger 780 millioner kroner for FIFA-selskab

Det danske sports betting-firma Better Collective har foretaget endnu et stort opkøb. Denne gang er det esports-brandet Futbin, der står bag et stort community for online FIFA-spillere, der overtages for små 800 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Endnu engang kaster danske Better Collective sig ud i et enormt opkøb.

Denne gang overtages Futbin, der har skabt et community baseret på data fra FIFA-spillet, for hele 105 millioner euro, svarende til 780 millioner kroner.

Futbin, der blev stiftet i 2014, har 50 millioner månedlige besøg på sin hjemmeside og tre millioner aktive, daglige brugere på appen, oplyser selskabet i en meddelelse.

Sammen med selskabets andre associerede domæner, giver platformen en stor spillerbase med forskellige indsigter i FIFA-spiller.

Futbin lever af reklamer, men dertil kommer indtægter for abonnementer på Futbin-appen, hvilket er en ny indtægtskilde med stort potentiale, lyder det.

I Futbin-appen kan man blandt andet organisere sit FIFA-hold, følge med i prisudviklingen på spillere med mere.

Better Collective understreger, at dette opkøb bidrager til en "signifikant diversificering" af omsætningen i selskabet, der derved ikke kun er bundet op på aktiviteter relateret til sports betting.

Opkøbet af Futbin får ligeledes den danske virksomhed til at opjustere forventningerne til året. Driftsresultatet forventes at ende omkring 85 millioner euro i stedet for 80 millioner euro.

"Esports-markedet er ved at modne og tiltrækker flere og flere mennesker globalt - også professionelle atleter. Opkøbet af Futbin og de relaterede aktiver understøtter Better Collectives ambition om at skabe en platform, der rammer esport-publiummet over hele verden," lyder det fra Jesper Søgaard, administrerende direktør og medstifter af Better Collective, i meddelelsen.

Efter overtagelsen af Futbin har Better Collective nu mere end 100 millioner besøgende på sine platformene hver måned, lyder det.

Runder milliardomsætning

Better Collective rundede efter markant fremgang for første gang en milliard kroner i omsætning i 2021.

Selskabet landede en omsætning på 177 millioner euro, hvilket svarer til omkring 1,34 milliarder kroner.

Det svarer til næsten en fordobling i forhold til 2020, hvor Better Collective omsatte for knap 91,2 millioner euro - 690 millioner kroner.

Selskabet forbinder onlinespillere med spiludbydere globalt og råder blandt andet over verdens største bettingcommunity, bettingexpert.com, det danske oddsfællesskab, Spilxperten.dk, samt svenske Speltips.se.

Selskabet blev børsnoteret i Stockholm i 2018, og kursen er siden steget med mere end 160 procent, hvilket for et års tid siden gjorde de to stiftere til milliardærer.

Better Collective blev stiftet af gymnasiekammeraterne Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, som i dag er henholdsvis CEO og COO.

Rekordstort opkøb

Sidste år kunne Better Collective gennemføre sit største opkøb til dato.

Selskabet lagde nemlig 240 millioner dollar - knap halvanden milliarder kroner - på bordet for at overtage det amerikanske betting-selskab The Action Network.

Det amerikanske selskab blev stiftet for blot et par år siden, men er ifølge Better Collective meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Det kræver abonnement at få adgang til disse platforme for de sportsglade amerikanere.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S