Netcompany opgiver af finde ofre for datalækket ved lancering af Mit.dk

Netcompany har ikke kunne finde frem til de personer, hvis data er blevet eksponeret via selskabet nye digitale postløsning, Mit.dk. Derfor indstiller selskabet nu jagten.

Artikel top billede

(Foto: Mit.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Netcompany har indstillet jagten på de berørte borgere
  • Hvad der gik galt, da Mit.dk blev lancereret
571
3 min
Det har ikke været muligt for Netcompany at finde frem til de personer, der har fået blottet deres data for andre brugere på Mit.dk.

Det oplyser selskabet i en opdatering på Mit.dk.

"Det har desværre ikke været teknisk muligt at finde frem til alle de berørte borgere, og Netcompany har derfor valgt med denne meddelelse også at underrette om bruddet her på mit.dk. Underretning vil ske direkte til de borgere, som Netcompany har mulighed for at komme i kontakt med," skriver Netcompany.

Seskabets nye digitale postkasse fik en skuffende start på tilværelsen, da der blev tændt for systemet 21. marts. Godt en time efter, at starten var gået, måtte Netcompany trække stikket til løsningen.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S