Netcompany opgiver af finde ofre for datalækket ved lancering af Mit.dk

Netcompany har ikke kunne finde frem til de personer, hvis data er blevet eksponeret via selskabet nye digitale postløsning, Mit.dk. Derfor indstiller selskabet nu jagten.

Artikel top billede

(Foto: Mit.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Netcompany har indstillet jagten på de berørte borgere
  • Hvad der gik galt, da Mit.dk blev lancereret
571
3 min
Det har ikke været muligt for Netcompany at finde frem til de personer, der har fået blottet deres data for andre brugere på Mit.dk.

Det oplyser selskabet i en opdatering på Mit.dk.

"Det har desværre ikke været teknisk muligt at finde frem til alle de berørte borgere, og Netcompany har derfor valgt med denne meddelelse også at underrette om bruddet her på mit.dk. Underretning vil ske direkte til de borgere, som Netcompany har mulighed for at komme i kontakt med," skriver Netcompany.

Seskabets nye digitale postkasse fik en skuffende start på tilværelsen, da der blev tændt for systemet 21. marts. Godt en time efter, at starten var gået, måtte Netcompany trække stikket til løsningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job