Bog: Sådan fungerer cyberkrigsførelse – kort og godt

I Bitskrieg: The New Challenge of Cyberwarfare samler mangeårig rådgiver for toppen af det amerikanske forsvar trådene og forklarer kort og præcist, hvad cyberkrig i praksis er for en størrelse og om, hvordan elektronikken udfordrer den gængse måde at føre krig på.

Artikel top billede

De fleste ventede, at Ruslands invasion af Ukraine ville blive suppleret af massive hackerangreb mod centrale vestlige samfundsinstitutioner, men det er indtil videre ikke sket.

Det betyder imidlertid langtfra, at cyberkrig er en død sild.

For dels er elektronisk krigsførelse meget mere end at hacke forsyningsselskaber, containerterminaler og trafiklys hos modstanderen. Dels kan den slags angreb jo sagtens komme sidenhen.

Vil man have et mere samlet indblik, er bogen Bitskrieg: The New Challenge of Cyberwarfare fra august sidste år et godt sted at begynde, og forfatteren, Dr. John Arquilla, har forudsætningerne på plads.

Blandt andet efter mange års indsats som rådgiver for talrige amerikanske forsvarsministre og militære ledere.

I Bitskrieg – i sig selv en fantastisk titel – samler han trådene og giver et præcist og opdateret overblik over, hvad der ligger bag det meget brugte ord ”cyberwarfare.”

Det er ikke mindst nyttigt, fordi en stor del af indsatsen i sagens natur er usynlig. Der er jo eksempelvis ingen grund til at reklamere med, at man udnytter umiddelbart uskyldige apps på de allestedsnærværende smartphones til at spore modstanderens troppebevægelser ned i detaljen.

Et andet element er at supplere traditionelt, kostbart isenkram såsom kamphelikoptere, fly, raketkastere og flådeenheder med langt billigere materiel, hvor avanceret elektronik spiller en hovedrolle.

Hvilket netop er et koncept, ukrainerne har bevist levedygtigheden af med deres dygtige anvendelse af små troppeenheder udstyret med smarte missiler og billige droner – som de i skrivende stund jo er ved at få mange flere af fra gode venner i vesten.

Militærtekniske bøger er ofte regulære mursten, man i en snæver vending kan anvende som kasteskyts mod en fremrykkende fjende.

Men også her udmærker Bitskrieg sig ved at komprimere sine pointer på kun ca. 200 sider, hvilket gør den langt mere overkommelig at give sig i kast med.

Forfatteren uddyber i øvrigt en række af sine pointer i et interview, man finder her.

Titel: Bitskrieg: The New Challenge of Cyberwarfare / Forfatter: John Arquilla

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS