Klar til at slå hårdt ned: Snart kan det være slut med at dele din Netflix-adgang

Netflix anslar at mange millioner kunder i dag deler deres adgangsoplysninger med andre husstande. Men det skal der dæmmes op for, lyder det efter, at den amerikanske streamingigant tirsdag præsenterede et katastroferegnskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mange danskere deler givetvis i dag deres Netflix-adgang med venner, bekendte og familier.

Men nu varsler Netflix, at der i løbet af det kommende år kan blive sat en stopper for brugere, som deler deres Netflix-adgang med andre husstande.

”Vi prøver at finde den rette balance, hvor vi samtidig understøtter, at vores medlemmer bevarer kontrollen,” sagde Netflix driftsdirektør Greg Peters ifølge mediet Hollywood Reporter, da selskabet tirsdag aften offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

”Det vil tage noget tid for os at finde den rette løsning og den rette balance. Det er min forventning, at det tager et års tid for os at finde en løsning og udrulle den,” lød det også fra Greg Peters.

Katastroferegnskab

Netflix-regnskabet viste sig at være en regulær katastrofe for selskabets aktie, der onsdag da aktiemarkederne åbnede styrtdykkede med 30 procent.

Den voldsomme reaktion fra investorerne skyldes blandt andet, at regnskabet viste, at Netflix havde tabt 200.000 kunder i årets første kvartal, og en del af forklaringen på det skal findes i, at kunderne i stor stil bryder selskabets regler og deler adgangskoder og brugernavne med venner og bekendte.

Således anslår Netflix at op mod 100 millioner hustande på verdensplan af denne vej har adgang til Netflix uden at have et abonnement.

Kilde til ny vækst

Kan selskabet dæmme op for delingen af adgangsoplysninger kan der således ligge en potentiel kilde til vækst her.

”De udgør en stor mulighed for os, da disse husholdninger allerede ser Netflix og nyder vores tjeneste,” lyder det fra selskabet i et brev til aktionærne, der blev offentliggjort tirsdag.

I brevet vurderer selskabet, at det selv har en del af ansvaret for den udbredte deling adgangsoplysninger.

”Deling har bidraget til vores vækst ved at få flere folk til at bruge og nyde Netflix, og vi har allerede forsøgt at gøre deling indenfor en husholdning let med features som profiler og mulighed for flere samtidige streams. Selvom disse løsninger har været meget populære har de også skabt forvirring om, hvorvidt man må dele Netflix med andre husholdninger,” lyder det i brevet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S