Klar til at slå hårdt ned: Snart kan det være slut med at dele din Netflix-adgang

Netflix anslar at mange millioner kunder i dag deler deres adgangsoplysninger med andre husstande. Men det skal der dæmmes op for, lyder det efter, at den amerikanske streamingigant tirsdag præsenterede et katastroferegnskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mange danskere deler givetvis i dag deres Netflix-adgang med venner, bekendte og familier.

Men nu varsler Netflix, at der i løbet af det kommende år kan blive sat en stopper for brugere, som deler deres Netflix-adgang med andre husstande.

”Vi prøver at finde den rette balance, hvor vi samtidig understøtter, at vores medlemmer bevarer kontrollen,” sagde Netflix driftsdirektør Greg Peters ifølge mediet Hollywood Reporter, da selskabet tirsdag aften offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

”Det vil tage noget tid for os at finde den rette løsning og den rette balance. Det er min forventning, at det tager et års tid for os at finde en løsning og udrulle den,” lød det også fra Greg Peters.

Katastroferegnskab

Netflix-regnskabet viste sig at være en regulær katastrofe for selskabets aktie, der onsdag da aktiemarkederne åbnede styrtdykkede med 30 procent.

Den voldsomme reaktion fra investorerne skyldes blandt andet, at regnskabet viste, at Netflix havde tabt 200.000 kunder i årets første kvartal, og en del af forklaringen på det skal findes i, at kunderne i stor stil bryder selskabets regler og deler adgangskoder og brugernavne med venner og bekendte.

Således anslår Netflix at op mod 100 millioner hustande på verdensplan af denne vej har adgang til Netflix uden at have et abonnement.

Kilde til ny vækst

Kan selskabet dæmme op for delingen af adgangsoplysninger kan der således ligge en potentiel kilde til vækst her.

”De udgør en stor mulighed for os, da disse husholdninger allerede ser Netflix og nyder vores tjeneste,” lyder det fra selskabet i et brev til aktionærne, der blev offentliggjort tirsdag.

I brevet vurderer selskabet, at det selv har en del af ansvaret for den udbredte deling adgangsoplysninger.

”Deling har bidraget til vores vækst ved at få flere folk til at bruge og nyde Netflix, og vi har allerede forsøgt at gøre deling indenfor en husholdning let med features som profiler og mulighed for flere samtidige streams. Selvom disse løsninger har været meget populære har de også skabt forvirring om, hvorvidt man må dele Netflix med andre husholdninger,” lyder det i brevet.

Annonce

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S