Vestager slår til igen: Nu skal Google og Co gøre endnu mere for at bekæmpe ulovligt indhold - ellers vanker der kæmpebøder

Digitale giganter som Google og Facebook skal nu gøre endnu mere for at bekæmpe indhold på deres platforme, som også er ulovligt offline. Gør de ikke det, vanker der kæmpebøder.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det betyder de nye regler
  • Så store bliver bøderne
246
1:15 min
EU-Komissær Margrethe Vestager er i fuld sving med at realisere planerne om betydelig skrappere regulering af de digitale giganter.

I weekenden blev EU-landene enige om et nyt sæt regler kaldet The Digital Services Act (DSA), som betyder, at Google og Co skal sørge for at fjerne alt det indhold online, som også er ulovligt offline.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S