Software fra Systematic bliver rygraden i den amerikanske hær

Den amerikanske hær har bestilt en fuld udrulning af Systematics softwareprodukt SitaWare Headquarters, som fremover skal bruges til at lede hærens militære operationer.

Artikel top billede

(Foto: Systematic)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Baggrund om Systematics SitaWare
  • Sådan har den amerikanske hær bidraget til udviklingen
  • Det betyder godkendelsen for Systematic
476
2:30 min
Efter omfattende afprøvning og test har den amerikanske hær godkendt Systematics SitaWare-software til brug i alle hærens kommandostationer.

Det betyder, at SitaWare Headquarters fremover vil være på de skærme, som amerikanske soldater og befalingsmænd kigger på – uanset om de befinder sig på baser i USA eller i udlandet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS