Teenage-hackere har stjålet kildekode fra telegiganten T-Mobile

Den berygtede teenaage-hackergruppe Lapsus har angrebet it-systemerne hos telegiganten T-Mobile, hvor gruppen tilsyneladende har haft held til at stjæle kildekoden til en række af teleselskabets digitale projekter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

Hackergruppen Lapsus har gennem de seneste måneder snøret den ene tech-gigant efter den anden.

Nu viser det sig, at den kriminelle gruppe også kan føje teleselskabet T-Mobile til listen over sine ofre.

T-Mobile har selv bekræftet, at et angreb har ramt selskabets systemer, men understreger, at hverken kundedata, offentlige data eller andre følsomme oplysninger er blevet lækket.

Ifølge sikkerhedsmediet Krebs On Security er angrebet dog langt fra trivielt.

For ifølge mediet viser chatlogs fra hackergruppen, at kildekoden til en række af T-Mobiles digitale projekter er blevet stjålet i forbindelse med angrebene.

Drevet af teenagere

Lapsus blev kendt for offentligheden i december 2021, men allerede i marts 2022 imploderede gruppen, da en række centrale personer blev pågrebet af politiet.

Alt tyder på, at gruppen primært har været drevet af en række teenagere, og således anholdte britisk politi i slutningen marts syv personer med relation til gruppen.

“Syv personer mellem 16 og 21 år er blevet anholdt i forbindelse med en efterforskning af en hackergruppe. De er alle blevet løsladt under efterforskning. Vores undersøgelser fortsætter," oplyste Londons politi ifølge BBC i forbindelse med anholdelsen.

Det amerikanske medie Bloomberg har desuden rapporteret, at gruppen mastermind muligvis er en blot 16-årig dreng fra Oxford-området, der stadigvæk bor hjemme ved sine forældre.

Det har tidligere været fremme at hackergruppen blandt andet har stjålet kildekode fra både Microsoft og Samsung samt narret Apple og Faceboook til at fremsende kundedata gennem en såkaldt ‘emergency data request’ ved at udgive sig for at repræsentere ordensmagten.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS