Teenage-hackere har stjålet kildekode fra telegiganten T-Mobile

Den berygtede teenaage-hackergruppe Lapsus har angrebet it-systemerne hos telegiganten T-Mobile, hvor gruppen tilsyneladende har haft held til at stjæle kildekoden til en række af teleselskabets digitale projekter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

Hackergruppen Lapsus har gennem de seneste måneder snøret den ene tech-gigant efter den anden.

Nu viser det sig, at den kriminelle gruppe også kan føje teleselskabet T-Mobile til listen over sine ofre.

T-Mobile har selv bekræftet, at et angreb har ramt selskabets systemer, men understreger, at hverken kundedata, offentlige data eller andre følsomme oplysninger er blevet lækket.

Ifølge sikkerhedsmediet Krebs On Security er angrebet dog langt fra trivielt.

For ifølge mediet viser chatlogs fra hackergruppen, at kildekoden til en række af T-Mobiles digitale projekter er blevet stjålet i forbindelse med angrebene.

Drevet af teenagere

Lapsus blev kendt for offentligheden i december 2021, men allerede i marts 2022 imploderede gruppen, da en række centrale personer blev pågrebet af politiet.

Alt tyder på, at gruppen primært har været drevet af en række teenagere, og således anholdte britisk politi i slutningen marts syv personer med relation til gruppen.

“Syv personer mellem 16 og 21 år er blevet anholdt i forbindelse med en efterforskning af en hackergruppe. De er alle blevet løsladt under efterforskning. Vores undersøgelser fortsætter," oplyste Londons politi ifølge BBC i forbindelse med anholdelsen.

Det amerikanske medie Bloomberg har desuden rapporteret, at gruppen mastermind muligvis er en blot 16-årig dreng fra Oxford-området, der stadigvæk bor hjemme ved sine forældre.

Det har tidligere været fremme at hackergruppen blandt andet har stjålet kildekode fra både Microsoft og Samsung samt narret Apple og Faceboook til at fremsende kundedata gennem en såkaldt ‘emergency data request’ ved at udgive sig for at repræsentere ordensmagten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura