Teenage-hackere har stjålet kildekode fra telegiganten T-Mobile

Den berygtede teenaage-hackergruppe Lapsus har angrebet it-systemerne hos telegiganten T-Mobile, hvor gruppen tilsyneladende har haft held til at stjæle kildekoden til en række af teleselskabets digitale projekter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

Hackergruppen Lapsus har gennem de seneste måneder snøret den ene tech-gigant efter den anden.

Nu viser det sig, at den kriminelle gruppe også kan føje teleselskabet T-Mobile til listen over sine ofre.

T-Mobile har selv bekræftet, at et angreb har ramt selskabets systemer, men understreger, at hverken kundedata, offentlige data eller andre følsomme oplysninger er blevet lækket.

Ifølge sikkerhedsmediet Krebs On Security er angrebet dog langt fra trivielt.

For ifølge mediet viser chatlogs fra hackergruppen, at kildekoden til en række af T-Mobiles digitale projekter er blevet stjålet i forbindelse med angrebene.

Drevet af teenagere

Lapsus blev kendt for offentligheden i december 2021, men allerede i marts 2022 imploderede gruppen, da en række centrale personer blev pågrebet af politiet.

Alt tyder på, at gruppen primært har været drevet af en række teenagere, og således anholdte britisk politi i slutningen marts syv personer med relation til gruppen.

“Syv personer mellem 16 og 21 år er blevet anholdt i forbindelse med en efterforskning af en hackergruppe. De er alle blevet løsladt under efterforskning. Vores undersøgelser fortsætter," oplyste Londons politi ifølge BBC i forbindelse med anholdelsen.

Det amerikanske medie Bloomberg har desuden rapporteret, at gruppen mastermind muligvis er en blot 16-årig dreng fra Oxford-området, der stadigvæk bor hjemme ved sine forældre.

Det har tidligere været fremme at hackergruppen blandt andet har stjålet kildekode fra både Microsoft og Samsung samt narret Apple og Faceboook til at fremsende kundedata gennem en såkaldt ‘emergency data request’ ved at udgive sig for at repræsentere ordensmagten.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos