Politi anholder teenagere: Mistænkes for at stå bag hackergruppen Lapsus$

Syv unge med relation til hackergruppen Lapsus$ er blevet anholdt kort tid efter, gruppen har hacket Microsoft. Det er sket som et led i efterforskningen af gruppen.

Artikel top billede

Alene i år har gruppen Lapsus$ hacket Nvidia, Ubisoft, Samsung, Okta og senest Microsoft.

Angrebet på Microsoft tidligere på måneden førte til, at 37 gigabyte af Microsofts kildekode blev lækket, ingen kundedata blev dog kompromitteret.

Nu har politiet i London anholdt syv teenagere med relationer til hackergruppen.

Det skriver BBC.

"Syv personer mellem 16 og 21 år er blevet anholdt i forbindelse med en efterforskning af en hackergruppe. De er alle blevet løsladt under efterforskning. Vores undersøgelser fortsætter," udtaler Londons politi ifølge mediet.

Ifølge The Verge skete anholdelserne på baggrund af en efterforskning gennemført af Londons politi og flere "samarbejdspartnere", som har til formål at komme hackergruppen til livs. Det specifieres ikke nærmere, hvilke samarbejdspartnere, der er tale om.

Det har tidligere været fremme, at en 16-årig dreng med onlinenavnene "White" eller "Breachbase" skulle være lederen af gruppen, men politiet vil ifølge BBC ikke oplyse, om vedkommende var blandt de anholdte.

Mediet skriver endvidere, at den 16-årige skulle have opbygget en formue på 14 millioner dollar – svarende til 95 millioner kroner gennem hacking.

Tallet er kommet frem, da "White" er blevet ’doxxed’ – altså afsløret – på nettet efter en konflikt med samarbejdspartnere. Det endte med, at hans oplysninger dukkede op på internettet såvel som hans formue i bitcoins.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S