Går i kødet på statens forbrug af it-konsulenter: Skal gåes efter med tættekam igen

Det offentliges forbrug af konsulenter er genstand for voldsom opmærksomhed i disse år. Finansministeriet er i gang med en større undersøgelse, og nu går Rigsrevisionen også i krig med at undersøge statens køb af konsulentydelser inden for it og jura.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor går Rigsrevisionen i gang med en ny undersøgelse
  • Her er de konkrete spørgsmål, der skal besvares
623
3:15 min
Den del af konsulentbranchen, der har det offentlige som kunde, må føle sig som jaget vildt for tiden.

Regeringen har det som erklæret mål at skære ned på det offentliges konsulent-regning, og Finansministeriet er i fuld sving med en analyse, der kortlægger statens forbrug af it-konsulenter.

Denne analyse, som ventes at være færdig her i foråret 2022, skal også pege på mulighederne for at optimere og skære i forbruget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    LB Forsikring

    Digital delivery manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S