Går i kødet på statens forbrug af it-konsulenter: Skal gåes efter med tættekam igen

Det offentliges forbrug af konsulenter er genstand for voldsom opmærksomhed i disse år. Finansministeriet er i gang med en større undersøgelse, og nu går Rigsrevisionen også i krig med at undersøge statens køb af konsulentydelser inden for it og jura.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor går Rigsrevisionen i gang med en ny undersøgelse
  • Her er de konkrete spørgsmål, der skal besvares
623
3:15 min
Den del af konsulentbranchen, der har det offentlige som kunde, må føle sig som jaget vildt for tiden.

Regeringen har det som erklæret mål at skære ned på det offentliges konsulent-regning, og Finansministeriet er i fuld sving med en analyse, der kortlægger statens forbrug af it-konsulenter.

Denne analyse, som ventes at være færdig her i foråret 2022, skal også pege på mulighederne for at optimere og skære i forbruget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job