Små danske virksomheder utilfredse med regeringens kommende krav om digital bogføring

130.000 danske virksomheder skal med ny lov tvinges til at indberette regnskaber digitalt. Men de får ingen hjælp, lyder kritikken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En række mindre danske virksomheder er stærkt utilfredse med regeringens og erhvervsminister Simon Kollerups plan om at indføre krav om digital bogføring.

Ifølge Børsen mener de små selvstændige blandt andet, at omkostningerne bliver for høje, ligesom de små virksomheder ofte er en broget skare.

Balladen skyldes, at Simon Kollerup er på vej med forslag om en ny bogføringslov, der skal tvinge alle danske virksomheder med en omsætning på helt ned til 300.000 kroner til at digitalisere og registrere alle data ved hjælp af særligt godkendte digitale bogføringssystemer.

Ideen er, at alle indberetninger fra regnskabsåret 2023 til det offentlige skal automatiseres, så det offentlige automatisk modtager de digitale regnskabsdata og lignende fra virksomheder.

Avisen skriver, at både SMV Danmark og Danske Soloselvstændige er kritiske overfor planen.

Danske Soloselvstændige skriver i et høringssvar, at “ensretningen, der er lagt op til i systemet, er håbløs. Vi er meget forskellige, og derfor giver det os store udfordringer, hvis vi skal passe ind i bestemte kasser for at gøre det nemmere for jer som myndighed.”

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S