EU advarer Elon Musk efter Twitter-opkøb: "Du er velkommen, men dette er vores regler"

Næsten samtidig med Elon Musks opkøb af Twitter indgik EU en ny lov, der har indflydelse på sociale medier. EU sender nu et venligt men bestemt budskab til rigmanden og nyligt Twitter-ejer Elon Musk.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

"Elon, der er regler. Du er velkommen, men dette er vores regler. Det er ikke dine regler, der gælder her."

Sådan lyder advarslen til Elon Musk, der netop har købt det sociale medie Twitter for 44 miliarder dollar.

Ordene kommer fra Thierry Breton, EU's kommissær for det indre marked. Til Financial Times forklarede han derved, at Twitter skal overholde EUs nye digitale regler under hans ejerskab eller risikere store bøder eller endda et forbud.

Endvidere lød det fra Breton:

"Vi byder alle velkommen. Vi holder åbent, men på vores betingelser."

Denne EU-advarsel til den eksentriske rigmand kommer få dage efter opkøbet og få dage efter, at man i EU har underskrevet en ny lovgivning, der vil tvinge Big Tech til mere aggressivt at overvåge indhold online.

Elon Musk selv udtalte mandag, at "ytringsfriheden er grundlaget for et fungerende demokrati" og beskrev Twitter som "det digitale bytorv, hvor spørgsmål, der er afgørende for menneskehedens fremtid, diskuteres."

Det skriver mediet Ars Technica.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics