Danske webshops går glip af milliarder af kroner: Mister ordrer til Amazon

Eksporten via internettet halter gevaldigt efter den fysiske eksport, viser en rapport fra DI. Danske forbrugere bruger langt flere penge på udenlandske webshops end de danske.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Selskaber som Amazon og Zalando løber med størstedelen af pengene, når danske forbrugere handler på nettet.

Samtidig er det til sammenligning forsvindende få udenlandske kunder, der gør brug af de danske webshops.

Det viser en analyse fra DI.

I løbet af 2021 handlede de danske forbrugere for 64,5 milliarder kroner i udenlandske webshops, mens udenlandske kunder købte danske vare på nettet for 9,3 milliarder kroner.

"Vi har aldrig før set så stort underskud på e-handelsbalancen. Problemet er, at vi går glip af eksportindtægter til landet, hvilket er temmelig ærgerligt, da Danmark jo traditionelt er et stærkt eksportland – bare ikke når det gælder eksport via nettet," Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI i en meddelelse om tallene.

Den danske erhvervsorganisation opfordrer derfor de danske virksomheder til at skrue gevaldigt op for salget gennem de digitale kanaler. Særligt over for kunderne i udlandet.

"Heldigvis har danske virksomheder gode muligheder for at rette op på balancen ved at styrke deres digitale salg ­– særligt til udenlandske kunder. De skal bruge deres erfaringer fra traditionel eksport og e-handel til at øge deres indtjening med e-eksport," lyder det fra Jacob Kjeldsen.

Det er ellers ikke fordi de danske forbrugere ellers holder sig tilbage med at bruge penge på nettet. En opgørelse fra Nets viser, at danskernes forbrug online steg med 11 procent i løbet af 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S