Det globale smartphone-marked har det skidt: Forklaringen findes i Kina

Antallet af solgte smartphones er styrtdykket med 11 procent igennem det sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Det er blevet til langt færre nye smartphones igennem det seneste år, hvor det er blevet sendt 11 procent færre enheder ud på markedet i første kvartal 2022 i forhold til samme periode året før.

Det viser tal fra analysehuset Canalys.

Bag det voldsomme dyk er et voldsom fald på efterspørgslen i særligt det kinesiske marked, som alene tegner sig for næsten halvdelen af det globale fald, noterer analyseinstituttet.

I Kina er efterspørgslen drattet ned på grund af en sæsonbestemt afmatning, som er svækket yderligere af strenge corona-relaterede lockdowns i flere kinesiske storbyer. Samtidig var sidste års sammenligningsgrundlag et exceptionelt stærkt kvartal for det globale mobilsalg.

Blandt de førende mobilproducenter finder man igen Samsung i front efterfulgt af Apple med henholdsvis 24 og 18 procent af markedet. For Samsung er styksalget dog faldet fra 76,5 til 73,7 millioner enheder, mens Apple går frem fra 52,4 til 56,5 millioner solgte iPhones målt over året.

Den øvrige top 5 blandt mobilproducenter består af kinesiske virksomheder, som alle mister terræn målt både på markedsandele og styksalg.

Xiaomi, OPPO og Vivo holder deres respektive tredje-, fjerde- og femteplads, men inkasserer et fald på henholdsvis 20 procent, 27 procent og 30 procent i antallet af solgte enheder, mens deres markedsandele svinder med en til to procentpoint.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job