Det globale smartphone-marked har det skidt: Forklaringen findes i Kina

Antallet af solgte smartphones er styrtdykket med 11 procent igennem det sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Det er blevet til langt færre nye smartphones igennem det seneste år, hvor det er blevet sendt 11 procent færre enheder ud på markedet i første kvartal 2022 i forhold til samme periode året før.

Det viser tal fra analysehuset Canalys.

Bag det voldsomme dyk er et voldsom fald på efterspørgslen i særligt det kinesiske marked, som alene tegner sig for næsten halvdelen af det globale fald, noterer analyseinstituttet.

I Kina er efterspørgslen drattet ned på grund af en sæsonbestemt afmatning, som er svækket yderligere af strenge corona-relaterede lockdowns i flere kinesiske storbyer. Samtidig var sidste års sammenligningsgrundlag et exceptionelt stærkt kvartal for det globale mobilsalg.

Blandt de førende mobilproducenter finder man igen Samsung i front efterfulgt af Apple med henholdsvis 24 og 18 procent af markedet. For Samsung er styksalget dog faldet fra 76,5 til 73,7 millioner enheder, mens Apple går frem fra 52,4 til 56,5 millioner solgte iPhones målt over året.

Den øvrige top 5 blandt mobilproducenter består af kinesiske virksomheder, som alle mister terræn målt både på markedsandele og styksalg.

Xiaomi, OPPO og Vivo holder deres respektive tredje-, fjerde- og femteplads, men inkasserer et fald på henholdsvis 20 procent, 27 procent og 30 procent i antallet af solgte enheder, mens deres markedsandele svinder med en til to procentpoint.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest