Det globale smartphone-marked har det skidt: Forklaringen findes i Kina

Antallet af solgte smartphones er styrtdykket med 11 procent igennem det sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Det er blevet til langt færre nye smartphones igennem det seneste år, hvor det er blevet sendt 11 procent færre enheder ud på markedet i første kvartal 2022 i forhold til samme periode året før.

Det viser tal fra analysehuset Canalys.

Bag det voldsomme dyk er et voldsom fald på efterspørgslen i særligt det kinesiske marked, som alene tegner sig for næsten halvdelen af det globale fald, noterer analyseinstituttet.

I Kina er efterspørgslen drattet ned på grund af en sæsonbestemt afmatning, som er svækket yderligere af strenge corona-relaterede lockdowns i flere kinesiske storbyer. Samtidig var sidste års sammenligningsgrundlag et exceptionelt stærkt kvartal for det globale mobilsalg.

Blandt de førende mobilproducenter finder man igen Samsung i front efterfulgt af Apple med henholdsvis 24 og 18 procent af markedet. For Samsung er styksalget dog faldet fra 76,5 til 73,7 millioner enheder, mens Apple går frem fra 52,4 til 56,5 millioner solgte iPhones målt over året.

Den øvrige top 5 blandt mobilproducenter består af kinesiske virksomheder, som alle mister terræn målt både på markedsandele og styksalg.

Xiaomi, OPPO og Vivo holder deres respektive tredje-, fjerde- og femteplads, men inkasserer et fald på henholdsvis 20 procent, 27 procent og 30 procent i antallet af solgte enheder, mens deres markedsandele svinder med en til to procentpoint.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse