Første regnskab nogensinde: Coops software-selskab omsætter allerede for mere end 100 millioner kroner

I 2020 lancerede Coop sit eget softwareselskab med navnet Lobyco. Allerede efter et år omsætter selskabet for over 100 millioner kroner, viser det seneste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Softwareselskabet Lobyco, der er ejet af dagligvarekoncernen Coop, lander en omsætning på 103 millioner kroner.

Samtidig kan selskabet præstere et overskud på bundlinjen på 1,4 millioner kroner.

Det er første gang, at Lobyco præsenterer resultaterne som en del af Coop-koncernens regnskab, da selskabet blev stiftet i 2020.

Lobyco sælger Coops digitale løsninger til andre dagligvareselskaber uden for Danmarks grænser og beskæftiger i dag 180 medarbejdere.

"Detailhandlere over hele verden har samme udfordring: At få en effektiv digital kommunikation med kunderne og styrke loyaliteten. Vi har udviklet en teknologi, der virker effektivt ved meget stor volumen, og et koncept, som er meget populært hos forbrugerne. Inden for det sidste år har vores app ligget nr. 1 på App Store i tre europæiske lande," fortæller adm. direktør Jan Madsen, Lobyco i en pressemeddelelse.

Lobyco havde allerede 120 medarbejdere, da selskabet blev stiftet i 2020. Dermed er der blevet ansat yderligere 60 medarbejdere i løbet af det seneste år.

Hos Coop glæder man sig over, at det allerede efter Lobycos første år er lykkedes at stable en virksomhed på benene, der giver overskud til moderselskabet.

"Det er særdeles positivt, at vi på meget kort tid har skabt et selskab med globalt potentiale, som allerede giver overskud. Det giver os ekstra kræfter til at udbygge vores digitale førerposition i Danmark, som vores medlemmer kan få endnu flere fordele via appen,” siger Kræn Østergård Nielsen, der er administrerende direktør i Coop og bestyrelsesformand for Lobyco.

Skal lande en håndfuld aftaler om året

Forretningsmodellen hos Lobyco baserer sig i høj grad på få aftaler med store supermarkedskæder i Europa.

Direktør for det danske softwareselskab fortalte i december 2020 til Computerworld, at Lobyco havde landet sin første ordre. Den gik til den islandske supermarkedskæde Samkaup, der sidder på 25 procent af markedet på Island.

Samtidig fortalte Kommceriel direktør, Anders Mittag, at Lobyco satser på at lande en håndfuld ordrer i den størrelse om året.

"Vores forretningsmodel er, at kunden betaler for implementeringen og for at få det sat op til deres systemer, og så betaler de løbende for produktet, der bliver leveret som en Software-as-a-service. Så hvis der kommer en ny release i Coop Danmark, så får de andre kunder den også,” lød det dengang fra Anders Mittag, direktør i Lobyco til Computerworld.

Derudover har Lobyco også indgået en aftale med rumænske profi, der driver 1600 supermarkeder i Rumænien, og er en af Europas hurtigst voksende dagligvare kæde.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS