Manden bag Linux-kernen NTFS er forsvundet: Ingen opdateringer og ingen reaktion

Manden bag Linux NTFS-driveren er forsvundet og giver ikke længere lyd fra sig. Linux-driverens fremtid er uvis.

Artikel top billede

Fremtiden er uvis for den ny-skrevne Linux-driver, NTFS, for ophavsmanden er pludselig forsvundet fra jordens overflade.

NTFS-driveren blev efter et langt forløb fusioneret ind i Linux-kernen med den såkaldte kernel-release 5.15 i slutningen af oktober i fjor.

Det skete efter, at NTFS-ejer Paragon Software havde afleveret 27.000 linier kode. Det udløste iøvrigt en del klager fra udviklerne, som mente, at koden var for stor til en ordentlig gennemgang.

Siden har driveren gået for lud og koldt vand og er ikke blevet opdateret en eneste gang af bagmanden, Paragon Softwares CEO, Konstantin Komarov.

Han svarer heller ikke på e-mails og opretholder ‘total radiotavshed,’ skriver The Register

Her har man bemærket, at der i november i fjor var lidt aktivitet på NTFS’s side i udviklingsforaet GitHub. Konstantin Komarov har dog ikke sendt en eneste af de ellers udbredte ‘pull requests,’ som er forespørgsler om indkoorporering af ændringer i GitHub.

The Register skriver, at årsagen til stilheden kan skyldes, at det er kommet bag på Paragon Software og Konstantin Komarov, at der følger et så stort arbejde med, når man bliver involveret i Linux-udviklingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S