Manden bag Linux-kernen NTFS er forsvundet: Ingen opdateringer og ingen reaktion

Manden bag Linux NTFS-driveren er forsvundet og giver ikke længere lyd fra sig. Linux-driverens fremtid er uvis.

Artikel top billede

Fremtiden er uvis for den ny-skrevne Linux-driver, NTFS, for ophavsmanden er pludselig forsvundet fra jordens overflade.

NTFS-driveren blev efter et langt forløb fusioneret ind i Linux-kernen med den såkaldte kernel-release 5.15 i slutningen af oktober i fjor.

Det skete efter, at NTFS-ejer Paragon Software havde afleveret 27.000 linier kode. Det udløste iøvrigt en del klager fra udviklerne, som mente, at koden var for stor til en ordentlig gennemgang.

Siden har driveren gået for lud og koldt vand og er ikke blevet opdateret en eneste gang af bagmanden, Paragon Softwares CEO, Konstantin Komarov.

Han svarer heller ikke på e-mails og opretholder ‘total radiotavshed,’ skriver The Register

Her har man bemærket, at der i november i fjor var lidt aktivitet på NTFS’s side i udviklingsforaet GitHub. Konstantin Komarov har dog ikke sendt en eneste af de ellers udbredte ‘pull requests,’ som er forespørgsler om indkoorporering af ændringer i GitHub.

The Register skriver, at årsagen til stilheden kan skyldes, at det er kommet bag på Paragon Software og Konstantin Komarov, at der følger et så stort arbejde med, når man bliver involveret i Linux-udviklingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S