Larry Ellison klar med milliarder til Elon Musks Twitter opkøb - samtidig rygtes Musk på vej som midlertidig topchef

18 store tech-investorer bakker nu om Elon Musks opkøb af Twitter, og samtidig går der rygter om, at Elon Musk selv har planer om at sætte sig i chefstolen i en midlertidig periode.

Artikel top billede

Når og hvis Elon Musk opkøb af Twitter ender med at blive gennemført, så vil han muligvis selv indtage rollen som topchef i en midlertidig periode.

Det oplyser flere kilder til amerikanske CNBC.

Rygterne om at Elon Musk kan overtage chef-stolen hos Twitter, der i øjeblikket har Parag Agrawal som topchef kommer samtidig med, at det kommer frem, at 18 store tech-investorer nu har rejst syv milliarder dollar i ny kapital til opkøbet.

Oracle investor klar med milliarder

Ifølge det amerikanske medie Axios er Oracle-stifteren Larry Ellison en af de nye investorer.

Oracle-stifteren har ifølge Axios således givet tilsagn om at investere én milliard dollar - eller lige knap syv milliarder kroner - ud af syv milliarder dollar, der netop er blevet rejst.

Men derudover står venturekapitalfonden Sequoia Capital klar med 800 millioner dollar, mens venturekaputalfinden VyCapital investerer 700 millioner dollar, kryptoselskabet Binance 500 millioner dollar og sidst men ikke mindst skyder venturekapitalfonden Andreesen Horowitz 400 millioner dollar i handlen.

Elon Musk har proklameret, at han vil afnotere Twitter fra børsen, når handlen går igennem. Men tidligere på ugen kom det dog frem, at han angiveligt har planer om at børsnotere Twitter igen efter tre års tid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS