Elon Musk vil bruge tre år på at fikse Twitters problemer: Her er hans hemmelige børsplaner

Twitter skal først afnoteres fra børsen, derefter skal tjenesten fikses og til sidst planlægger Elon Musk at genintroducere Twitter på børsen.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk, der har indgået en aftale om at opkøbe Twitter, har sagt, at han som led i opkøbet vil afnotere Twitter fra børsen.

Men ifølge Wall Street Journal er det dog ikke planen, at det sociale medie skal forblive afnoteret permanent.

I stedet er det en del af hans plan, at Twitter inden for en periode på blot tre år efter opkøbet skal børsnoteres igen.

I den periode vil han formodentligt forsøge at rette op på selskabets problemer, hvorefter det er forhåbningen, at selskabet kan genintroduceres på børsen til en højere værdi.

Uvished om planer

Elon Musk har kun i grove træk fortalt om sine planer for selskabet, der blandt andet består i at han ønsker mindre moderation og ønsker at indføre en række nye funktionaliteter.

Herunder muligheden for at kunne redigere i et tweet efter, at det er blevet afsendt, og han har desuden åbnet for, at Twitter muligvis vil begynde at opkræve betalinger fra virksomheder og store organisationer, som anvender tjenesten professionelt.

”Twitter vil altid være gratis for almindelig brugere, men vil virksomheder og myndigheder vil muligvis skulle betale et mindre beløb,” skriver Elon Musk på Twitter.

New York Times skriver i en ny portræt-artikel, at det er kendetegnende for Elon Musk ageren, at han sjældent har en stor forkromet plan, men i stedet agerer impulsivt.

Samtidig har han en lille boble bestående af knap 10 fortrolige perosner, som hjælper ham med at eksekvere på sine ideer. Blandt de 10 personer finder vi blandt andet hans lillebror Kimbal Musk.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job