Elon Musk vil bruge tre år på at fikse Twitters problemer: Her er hans hemmelige børsplaner

Twitter skal først afnoteres fra børsen, derefter skal tjenesten fikses og til sidst planlægger Elon Musk at genintroducere Twitter på børsen.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk, der har indgået en aftale om at opkøbe Twitter, har sagt, at han som led i opkøbet vil afnotere Twitter fra børsen.

Men ifølge Wall Street Journal er det dog ikke planen, at det sociale medie skal forblive afnoteret permanent.

I stedet er det en del af hans plan, at Twitter inden for en periode på blot tre år efter opkøbet skal børsnoteres igen.

I den periode vil han formodentligt forsøge at rette op på selskabets problemer, hvorefter det er forhåbningen, at selskabet kan genintroduceres på børsen til en højere værdi.

Uvished om planer

Elon Musk har kun i grove træk fortalt om sine planer for selskabet, der blandt andet består i at han ønsker mindre moderation og ønsker at indføre en række nye funktionaliteter.

Herunder muligheden for at kunne redigere i et tweet efter, at det er blevet afsendt, og han har desuden åbnet for, at Twitter muligvis vil begynde at opkræve betalinger fra virksomheder og store organisationer, som anvender tjenesten professionelt.

”Twitter vil altid være gratis for almindelig brugere, men vil virksomheder og myndigheder vil muligvis skulle betale et mindre beløb,” skriver Elon Musk på Twitter.

New York Times skriver i en ny portræt-artikel, at det er kendetegnende for Elon Musk ageren, at han sjældent har en stor forkromet plan, men i stedet agerer impulsivt.

Samtidig har han en lille boble bestående af knap 10 fortrolige perosner, som hjælper ham med at eksekvere på sine ideer. Blandt de 10 personer finder vi blandt andet hans lillebror Kimbal Musk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura