Elon Musk vil bruge tre år på at fikse Twitters problemer: Her er hans hemmelige børsplaner

Twitter skal først afnoteres fra børsen, derefter skal tjenesten fikses og til sidst planlægger Elon Musk at genintroducere Twitter på børsen.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk, der har indgået en aftale om at opkøbe Twitter, har sagt, at han som led i opkøbet vil afnotere Twitter fra børsen.

Men ifølge Wall Street Journal er det dog ikke planen, at det sociale medie skal forblive afnoteret permanent.

I stedet er det en del af hans plan, at Twitter inden for en periode på blot tre år efter opkøbet skal børsnoteres igen.

I den periode vil han formodentligt forsøge at rette op på selskabets problemer, hvorefter det er forhåbningen, at selskabet kan genintroduceres på børsen til en højere værdi.

Uvished om planer

Elon Musk har kun i grove træk fortalt om sine planer for selskabet, der blandt andet består i at han ønsker mindre moderation og ønsker at indføre en række nye funktionaliteter.

Herunder muligheden for at kunne redigere i et tweet efter, at det er blevet afsendt, og han har desuden åbnet for, at Twitter muligvis vil begynde at opkræve betalinger fra virksomheder og store organisationer, som anvender tjenesten professionelt.

”Twitter vil altid være gratis for almindelig brugere, men vil virksomheder og myndigheder vil muligvis skulle betale et mindre beløb,” skriver Elon Musk på Twitter.

New York Times skriver i en ny portræt-artikel, at det er kendetegnende for Elon Musk ageren, at han sjældent har en stor forkromet plan, men i stedet agerer impulsivt.

Samtidig har han en lille boble bestående af knap 10 fortrolige perosner, som hjælper ham med at eksekvere på sine ideer. Blandt de 10 personer finder vi blandt andet hans lillebror Kimbal Musk.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos