GN Audio ramt af mangel på mikrochip: "Det er en udfordrende situation, hvor vi leverer en betydelig negativ vækst"

Den danske Steelseries-ejer GN Audio er ramt af en betydelig negativ vækst. Det skyldes mangel på mikrochip og forstoppelse i forsyningskæderne, lyder det fra selskabets topchef.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

Mangel på mikrochips og forstoppelse i forsyningskæderne har skabt alvorlige problemer for den danske headsetforretningen GN Audio, der er en del GN Store Nord-koncernen.

Det skriver Børsen.

Problemerne er en del af forklaringen på, at GN Audio i årets første kvartal oplevede en negativ salgtvækst på 30 procent, selvom efterspørgslen ifølge selskabets topchef René Svendsen Tune ikke fejler noget.

“Det er en udfordrende situation, hvor vi leverer en betydelig negativ vækst. Det, vi hele tiden skal huske hinanden på, også internt, er, at forretningen stadigvæk er på et meget højere niveau, end den var for to år siden, selv om den er udfordret. Så det er på baggrund af nogle meget høje vækstrater, at vi nu har negativ vækst. Men selvfølgelig ville vi hellere have leveret tocifrede væksttal, som vi plejer,” siger René Svendsen-Tune til Børsen.

GN Audio købte i fjor det danske gamerbrand Steelseries for et milliardbeløb, og derudover ejer GN Audio også hovedtelefonmærket Jabra.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S