Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio ramt af mangel på mikrochip: "Det er en udfordrende situation, hvor vi leverer en betydelig negativ vækst"

Den danske Steelseries-ejer GN Audio er ramt af en betydelig negativ vækst. Det skyldes mangel på mikrochip og forstoppelse i forsyningskæderne, lyder det fra selskabets topchef.

Mangel på mikrochips og forstoppelse i forsyningskæderne har skabt alvorlige problemer for den danske headsetforretningen GN Audio, der er en del GN Store Nord-koncernen.

Det skriver Børsen.

Problemerne er en del af forklaringen på, at GN Audio i årets første kvartal oplevede en negativ salgtvækst på 30 procent, selvom efterspørgslen ifølge selskabets topchef René Svendsen Tune ikke fejler noget.

“Det er en udfordrende situation, hvor vi leverer en betydelig negativ vækst. Det, vi hele tiden skal huske hinanden på, også internt, er, at forretningen stadigvæk er på et meget højere niveau, end den var for to år siden, selv om den er udfordret. Så det er på baggrund af nogle meget høje vækstrater, at vi nu har negativ vækst. Men selvfølgelig ville vi hellere have leveret tocifrede væksttal, som vi plejer,” siger René Svendsen-Tune til Børsen.

GN Audio købte i fjor det danske gamerbrand Steelseries for et milliardbeløb, og derudover ejer GN Audio også hovedtelefonmærket Jabra.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere