40.000 danske virksomheder kan snart blive tvunget til at betale for særlige digitale bogføringssystemer: Regning på 600 millioner kroner i vente

Står det til regeringen skal tusindvis af danske virksomheder indberette regnskaber digitalt. Dermed vil tusindvis af mindre danske virksomheder skulle til at betale for et digitalt bogføringssystem, der lever op til nye standarder og krav, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så stor bliver regning for små danske virksomheder, hvis de skal leve op til ny digital bogføringslov
  • Hvad regeringen har planer med den nye bogføringslov
  • Hvilke virksomheder der er omfattet af lovforslaget
765
4 min
Med erhvervsminister Simon Kollerup (S) i front sender regeringen et klart signal om, at der holdes fast i planen om at indføre krav om digital bogføring i Danmark.

Erhvervsministeren har netop besvaret en kavalkade af kritiske spørgsmål om den nye bogføringslov.

Med den vedtaget vil alle danske virksomheder med en omsætning på ned til 300.000 kroner blive tvunget at digitalisere og registrere økonomiske data ved hjælp af godkendte digitale bogføringssystemer.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job