Danmarks bedste hacker: 22-årige Oliver vinder for anden gang De Danske Cybermesterskaber - for få år siden vidste han intet om it-sikkerhed

Interview: Oliver Lyak på 22 år kan nu kalde sig for vinder af de danske cybermesterskaber for anden gang i træk. Computerworld fangede en stolt, godsindet hacker, som for få år siden ikke vidste noget om it-sikkerhed. I dag har han nu arbejdet flere år professionelt med it-sikkerhed.

Artikel top billede

Oliver Toft Lyak modtager prisen som vinder af De Danske Cybermesterskaber 2022 blandt de 21- til 25-årige. (Foto: Andrei Toth)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mød vinderen af De Danske Cybermesterskaber 2022
  • Hvordan han fik øjnene op for it-sikkerhed, og hvad det har ført med sig
  • Hvad han mener er det vigtige ved konkurrencen
895
4:30 min
Lørdag løb De Danske Cybermesterskaber 2022 af stablen, hvor der blev dystet i discipliner som kryptografi, reverse engineering, forensics og penetrationstest.

100 af Danmarks ypperste unge godsindede hackertalenter kæmpede i hele 12 timer om, hvem der kunne score flest point. Pointene er dynamiske og afhænger af, hvor mange der har løst en opgave.

Øverst på pointtavlen efter det halve døgn stod 22-årige Oliver Lyaks navn, som dermed blev kåret til vinderen blandt seniorerne (21- til 25-årige).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS