USA’s regering indgår aftale med internetselskaber om lavere priser

Den amerikanske regering har fået tilsagn fra flere store internetselskaber om, at de vil sænke priserne, lyder det.

Artikel top billede

(Rettet: Det fremgik tidligere, at der var tale om en besparelse på 30 dollar om året. Det er dog 30 dollar om måneden.)

Den amerikanske præsident Joe Bidens administration har indgået en aftale med i alt 20 store internetudbydere som Verizon, Comcast og AT&T om, at disse virksomheder bestræber sig på at sænke internetpriserne.

Det skriver Reuters.

Aftalen, som er en del af indsatsen Affordable Connectivity Program (ACP), har til formål at reducere en amerikansk families internetregning med op til 30 dollar per måned – svarende til 212 danske kroner.

Den politiske aftale vil ifølge mediet også føre til at flere millioner af amerikanske husstande med lav indkomst kan få tilskud og derved få gratis internet.

Husstande, som i forvejen modtager bistand fra andre programmer som tilskud til fødevare eller Medicaids lavindkomstsygeforsikringsprogrammer, bliver lettere berettiget til billigere eller gratis internet.

Ifølge meddelelser fra Det Hvide Hus har virksomhederne indgået aftalen frivilligt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland