USA’s regering indgår aftale med internetselskaber om lavere priser

Den amerikanske regering har fået tilsagn fra flere store internetselskaber om, at de vil sænke priserne, lyder det.

Artikel top billede

(Rettet: Det fremgik tidligere, at der var tale om en besparelse på 30 dollar om året. Det er dog 30 dollar om måneden.)

Den amerikanske præsident Joe Bidens administration har indgået en aftale med i alt 20 store internetudbydere som Verizon, Comcast og AT&T om, at disse virksomheder bestræber sig på at sænke internetpriserne.

Det skriver Reuters.

Aftalen, som er en del af indsatsen Affordable Connectivity Program (ACP), har til formål at reducere en amerikansk families internetregning med op til 30 dollar per måned – svarende til 212 danske kroner.

Den politiske aftale vil ifølge mediet også føre til at flere millioner af amerikanske husstande med lav indkomst kan få tilskud og derved få gratis internet.

Husstande, som i forvejen modtager bistand fra andre programmer som tilskud til fødevare eller Medicaids lavindkomstsygeforsikringsprogrammer, bliver lettere berettiget til billigere eller gratis internet.

Ifølge meddelelser fra Det Hvide Hus har virksomhederne indgået aftalen frivilligt.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S