Bitcoin er mere end halveret – så mange bitcoin-ejerne er i minus

Den populære kryptovaluta er i strid modvind.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Det har været nogle drøje uger og måneder for ejere af klodens mest værdifulde kryptovaluta, bitcoin, hvis værdi er mere end halveret siden det toppede i november 2021.

Seneste runde kursfald har udløst nye bundrekorder for valutaen, som kortvarigt røg under de 30.000 dollar, svarende til 211.000 kroner.

Det er 57 procent under de omkring 69.000 dollar, der skulle til for at erhverve en enkel bitcoin for et halvt år siden. Den seneste måned har kryptovalutaen mistet omkring en sjettedel af sin værdi.

Værditabet betyder, at flere end to ud af fem bitcoin-investorer har mistet penge på valutaen, ifølge data fra analysehuset Glassnode, skriver finansmediet CNBC.

Samtidig bemærker krypto-specialisterne, at det massive frasalg har udløst historisk høje transaktionsomkostninger.

De store kursfald kommer samtidig med, at teknologi-indekset Nasdaq oplever voldsomme hug ovenpå stadigt stigende renter, inflation samt krigen i Ukraine og fortsatte forsyningsvanskeligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S