Europæisk telemarked runder to billioner kr.

Udbredelsen af bredbånd og salget af mobiltelefoner i EU er atter i år steget voldsomt. Nu bruger 83 procent af EU-borgerne mobiltelefon, siger ny rapport fra Europa-kommissionen. Telebranchen boomer ? markedet er på mere end to billioner kroner.

2.057.875.829.849 kroner og 379 millioner brugere. Så stort er det mobilmarkedet i EU - et marked, der har haft et mere end forrygende år.

Det skriver det estimerede tidsskrift Financial Times, der har tallene fra den årlige EU-undersøgelse over det indre markeds teleindustri.

Både 3G-telefoni og bredbånd er blevet mere udbredt.

Undersøgelsen vurderer, at der nu er over 2,3 millioner 3G-brugere og at antallet af bredbåndsbrugere er steget med 72 procent siden sidste år. Nu findes der nemlig 29,6 millioner linier i Europa.

Kommissionen er dog bekymret for sammenblandingen af statsmonopol og kontrol over teleselskaberne hos de nyeste medlemsstater.

Hele telesektoren bliver ved med at vokse kraftigt, men især indenfor mobiltelefoni oplever man et regulært boom.

Rapporten vurderer, at markedet er steget yderligere 4,6 procent i år.

Dermed er branchen for længst løbet fra andre sektorer i EU. Det får både it- og telebranchen til at se lyst på fremtiden, især fordi konkurrencen intensiveres til kundernes fordel.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S