Apple-ansatte gør oprør mod at skulle tilbage på kontoret: 'Kontorbundet arbejde er fra sidste århundrede'

En gruppe af Apples ansatte i USA har sendt et åbent brev til ledelsen, hvor de beder om at få ændret selskabets politik med, at ansatte skal møde ind på kontoret mindst tre dage om ugen.

Artikel top billede

En gruppe amerikanske Apple-ansatte, der kalder sig Apple Together, har offentliggjort et åbent brev til ledelsen, hvor de protesterer mod ’tilbage på kontoret’-politikken, som firmaet har indført.

I brevet er de ansatte utilfredse med, at Apples ledelse vil have dem til at møde op på kontoret mindst tre dage om ugen, skriver vores amerikanske søstermedie af samme navn, Computerworld.com.

"Kontorbundet arbejde er en teknologi fra det sidste århundrede, fra æraen før allestedsnærværende videoopkaldsegnet internet, og alle var på den samme interne chatapplikation," fremgår det i brevet, som blandt andet fortsætter:

"Nu beder vi jer, ledelsesteamet, også om at vise en vis fleksibilitet og give slip på de stive politikker fra Hybrid Working Pilot. Stop med at prøve at kontrollere, hvor ofte I kan se os på kontoret," skriver gruppen.

Ikke brug for kontoret hele tiden

I brevet fremgår det, at fysisk fremmøde og samvær med kollegaer har sine fordele, men ikke hele tiden.

"Men for mange af os er det ikke noget, vi har brug for hver uge, ofte ikke engang hver måned, bestemt ikke hver dag. Hybrid Working Pilot er en af ​​de mest ineffektive måder at gøre det muligt for alle at være i ét rum, hvis behovet skulle opstå i ny og næ,” lyder det.

I et notat til personalet i marts fortalte Apples administrerende direktør Tim Cook medarbejderne, at de skal være tilbage på kontoret mindst én dag om ugen fra den 11. april. Notatet skitserede derefter en plan om at øge kontorets arbejde til to dage om ugen, der begynder. 2. maj og tre dage på kontoret - mandage, tirsdage og torsdage - fra den 23. maj.

Apple er ikke vendt tilbage på Computerworld.coms henvendelse.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank