Elon Musk sætter Twitter-opkøb på pause – og selskabets advokater beskylder rigmanden for at bryde tavshedspligt

Rutsjebaneturen omkring Elon Musks opkøb af Twitter fortsætter. Nu oplyser rigmanden, at opkøbet er på pause, mens han afventer data om falske konti på mediet. Samtidig beskylder Twitters advokater ham for at have talt over sig.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste mand, Elon Musk, har besluttet at sætte opkøbet af Twitter på pause.

Det oplyste Tesla-stifteren selv fredag på Twitter.

Det sker efter, at det sociale medie har meddelt, at andelen af falske konti udgør under fem procent af alle konti på platformen, og nu afventer Elon Musk at få lov at se Twitters egne beregninger.

”Twitter-aftalen er midlertidigt i venteposition, afventer detaljer, der understøtter beregningen af, at spam/falske konti faktisk udgør mindre end fem procent af brugerne,” skriver Elon Musk på Twitter.

Han understreger dog også, at han fortsat er engageret i opkøbet.

Efterfølgende har Elon Musk så taget sagen i egen hånd og har sat sine folk til at undersøge 100 tilfældige konti på platformen for at se, om det giver et lignende resultat. Fordi det ifølge ham er det antal Twitter selv har brugt.

”Jeg valgte 100 som prøvestørrelsesnummer, fordi det er det, Twitter bruger til at beregne under fem procent falsk/spam/duplikat,” skriver han på Twitter.

Men det har angiveligt vakt utilfredshed hos Twitter, at Elon Musk har oplyst prøvestørrelsen i deres undersøgelse.

Derfor påstår rigmanden nu, at Twitters juridiske afdeling har klaget til ham over, at han har sagt for meget og brudt en NDA (non-disclosure agreement).

”Twitter legal ringede lige for at klage over, at jeg overtrådte deres NDA ved at afsløre, at botcheck-prøvestørrelsen er 100! Dette skete faktisk,” skriver han.

Elon Musk uddyber, at enhver test af antallet af spambots og falske konti er velkommen.

"Enhver fornuftig tilfældig prøveudtagningsproces er fin. Hvis mange mennesker uafhængigt får lignende resultater for % af falske/spam/duplikerede konti, vil det være sigende," skiriver han.

Lige nu afventes resultaterne og rigmandens endelige besluting.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S