Elon Musk sætter Twitter-opkøb på pause – og selskabets advokater beskylder rigmanden for at bryde tavshedspligt

Rutsjebaneturen omkring Elon Musks opkøb af Twitter fortsætter. Nu oplyser rigmanden, at opkøbet er på pause, mens han afventer data om falske konti på mediet. Samtidig beskylder Twitters advokater ham for at have talt over sig.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste mand, Elon Musk, har besluttet at sætte opkøbet af Twitter på pause.

Det oplyste Tesla-stifteren selv fredag på Twitter.

Det sker efter, at det sociale medie har meddelt, at andelen af falske konti udgør under fem procent af alle konti på platformen, og nu afventer Elon Musk at få lov at se Twitters egne beregninger.

”Twitter-aftalen er midlertidigt i venteposition, afventer detaljer, der understøtter beregningen af, at spam/falske konti faktisk udgør mindre end fem procent af brugerne,” skriver Elon Musk på Twitter.

Han understreger dog også, at han fortsat er engageret i opkøbet.

Efterfølgende har Elon Musk så taget sagen i egen hånd og har sat sine folk til at undersøge 100 tilfældige konti på platformen for at se, om det giver et lignende resultat. Fordi det ifølge ham er det antal Twitter selv har brugt.

”Jeg valgte 100 som prøvestørrelsesnummer, fordi det er det, Twitter bruger til at beregne under fem procent falsk/spam/duplikat,” skriver han på Twitter.

Men det har angiveligt vakt utilfredshed hos Twitter, at Elon Musk har oplyst prøvestørrelsen i deres undersøgelse.

Derfor påstår rigmanden nu, at Twitters juridiske afdeling har klaget til ham over, at han har sagt for meget og brudt en NDA (non-disclosure agreement).

”Twitter legal ringede lige for at klage over, at jeg overtrådte deres NDA ved at afsløre, at botcheck-prøvestørrelsen er 100! Dette skete faktisk,” skriver han.

Elon Musk uddyber, at enhver test af antallet af spambots og falske konti er velkommen.

"Enhver fornuftig tilfældig prøveudtagningsproces er fin. Hvis mange mennesker uafhængigt får lignende resultater for % af falske/spam/duplikerede konti, vil det være sigende," skiriver han.

Lige nu afventes resultaterne og rigmandens endelige besluting.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S