Elon Musk sætter Twitter-opkøb på pause – og selskabets advokater beskylder rigmanden for at bryde tavshedspligt

Rutsjebaneturen omkring Elon Musks opkøb af Twitter fortsætter. Nu oplyser rigmanden, at opkøbet er på pause, mens han afventer data om falske konti på mediet. Samtidig beskylder Twitters advokater ham for at have talt over sig.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste mand, Elon Musk, har besluttet at sætte opkøbet af Twitter på pause.

Det oplyste Tesla-stifteren selv fredag på Twitter.

Det sker efter, at det sociale medie har meddelt, at andelen af falske konti udgør under fem procent af alle konti på platformen, og nu afventer Elon Musk at få lov at se Twitters egne beregninger.

”Twitter-aftalen er midlertidigt i venteposition, afventer detaljer, der understøtter beregningen af, at spam/falske konti faktisk udgør mindre end fem procent af brugerne,” skriver Elon Musk på Twitter.

Han understreger dog også, at han fortsat er engageret i opkøbet.

Efterfølgende har Elon Musk så taget sagen i egen hånd og har sat sine folk til at undersøge 100 tilfældige konti på platformen for at se, om det giver et lignende resultat. Fordi det ifølge ham er det antal Twitter selv har brugt.

”Jeg valgte 100 som prøvestørrelsesnummer, fordi det er det, Twitter bruger til at beregne under fem procent falsk/spam/duplikat,” skriver han på Twitter.

Men det har angiveligt vakt utilfredshed hos Twitter, at Elon Musk har oplyst prøvestørrelsen i deres undersøgelse.

Derfor påstår rigmanden nu, at Twitters juridiske afdeling har klaget til ham over, at han har sagt for meget og brudt en NDA (non-disclosure agreement).

”Twitter legal ringede lige for at klage over, at jeg overtrådte deres NDA ved at afsløre, at botcheck-prøvestørrelsen er 100! Dette skete faktisk,” skriver han.

Elon Musk uddyber, at enhver test af antallet af spambots og falske konti er velkommen.

"Enhver fornuftig tilfældig prøveudtagningsproces er fin. Hvis mange mennesker uafhængigt får lignende resultater for % af falske/spam/duplikerede konti, vil det være sigende," skiriver han.

Lige nu afventes resultaterne og rigmandens endelige besluting.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S