Efter stort nedbrud af flere ministerier hjemmesider: Statens It afkræfter mistanker om hackerangreb

Det var ikke et hackerangreb, der lagde flere danske ministeriers hjememside ned torsdag. Det slår Statens It nu fast.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Det var ikke et hackerangreb, der forårsagede det store nedbrud af syv danske ministeriers hjemmesider i sidste uge.

Dagen før Store bededag meldte flere medier om nedbruddet, som foruden de syv ministerier også ramte Datatilsynet og Statens It, som er offentlig it-leverandør.

På dét tidspunkt kunne Statens It ikke fastslå en præcis forklaring på årsagen til nedbruddet.

Men mandag formiddag lyder det fra leverandørens presseafdeling, at man med sikkerhed kan udelukke, at der har været tale om et hackerangreb af nogen art.

De berørte hjememsider - Finansministeriet, Statsministeriet, Udenrigsministeriet, Erhvervsministeriet, Beskæftigelsesministeriet, Udlændinge- og Integrationsministeriet, Miljøministeriet - er alle oppe at køre igen, og kan tilgås som vanligt.

Det samme skulle glæde for alle andre berørte enheder.

Hvad der præcist forårsagede det store nedbrud er stadig under udredning.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job