"I gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig"

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Artikel top billede

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Hvor mange firmaer og hvor mange grænser krydsede bønnerne før de landede i din kop? 5? 10? 15?

Svaret er, at i gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig.

Tænk så på din bil - så ser du problemet. Især lige nu hvor inflationen eksploderer, kunderne stiller krav om bæredygtighed, og at du tager ansvar for dine underleverandører.

Det kan du som firma simpelthen ikke komme uden om.

Og det viser, hvorfor arbejdet med stærke netværk og høj gennemsigtighed i din supply chain er så vigtig.

Thomas Saueressig, global chef for SAP Product Engineering

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job