"I gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig"

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Artikel top billede

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Hvor mange firmaer og hvor mange grænser krydsede bønnerne før de landede i din kop? 5? 10? 15?

Svaret er, at i gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig.

Tænk så på din bil - så ser du problemet. Især lige nu hvor inflationen eksploderer, kunderne stiller krav om bæredygtighed, og at du tager ansvar for dine underleverandører.

Det kan du som firma simpelthen ikke komme uden om.

Og det viser, hvorfor arbejdet med stærke netværk og høj gennemsigtighed i din supply chain er så vigtig.

Thomas Saueressig, global chef for SAP Product Engineering

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland