"I gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig"

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Artikel top billede

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Hvor mange firmaer og hvor mange grænser krydsede bønnerne før de landede i din kop? 5? 10? 15?

Svaret er, at i gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig.

Tænk så på din bil - så ser du problemet. Især lige nu hvor inflationen eksploderer, kunderne stiller krav om bæredygtighed, og at du tager ansvar for dine underleverandører.

Det kan du som firma simpelthen ikke komme uden om.

Og det viser, hvorfor arbejdet med stærke netværk og høj gennemsigtighed i din supply chain er så vigtig.

Thomas Saueressig, global chef for SAP Product Engineering

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S