"I gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig"

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Artikel top billede

Alt for få firmaer tænker over, hvor komplicerede deres supply chains er. Og det gør dem sårbare. Men prøv at tænk på bønnerne i den kop kaffe, du drak her til morgen.

Hvor mange firmaer og hvor mange grænser krydsede bønnerne før de landede i din kop? 5? 10? 15?

Svaret er, at i gennemsnit involverer kaffebønnens rejse til din kop hele 29 firmaer, og de krydser 15 grænser før, de når frem til dig.

Tænk så på din bil - så ser du problemet. Især lige nu hvor inflationen eksploderer, kunderne stiller krav om bæredygtighed, og at du tager ansvar for dine underleverandører.

Det kan du som firma simpelthen ikke komme uden om.

Og det viser, hvorfor arbejdet med stærke netværk og høj gennemsigtighed i din supply chain er så vigtig.

Thomas Saueressig, global chef for SAP Product Engineering

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen