Netflix fyrer medarbejdere efter tab af abonnenter

Nedturen forsætter for Netflix, som nu skærer ned på medarbejderstaben efter brugertab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Det har ikke været den bedste tid for Netflix. Selskabet har for første gang i ti år meddelt at have mistet brugere – og endda 200.000 brugere, og aktien er styrtdykket.

På toppen tilbage i efteråret lå en enkelt aktie på en værdi på 690 dollar – svarende til 4874 kroner. Nu er værdien nede på omkring 190 dollar – svarende til 1341 kroner. Blandt andet faldt aktine for nyligt 35 procent på en dag.

Og nu har abonnentflugten også ført til fyringer hos streaminggiganten.

Det skriver BBC.

Der er tale om 150 ansatte i USA, hvilket svarer til to procent af Netflix’ arbejdsstyrke i Nordamerika, skriver mediet.

"Disse ændringer er primært drevet af forretningsbehov snarere end individuelle præstationer, hvilket gør dem særligt hårde, da ingen af ​​os ønsker at sige farvel til så gode kolleger," meddeler virksomheden i en erklæring.

Det fremgår ikke konkret, hvilke typer af stillinger der er tale om, men Los Angeles Times har rapporteret, at rekruttering, kommunikation og indholdsafdelingen alle er ramte områder.

I sit regnskab i sidste måned meddelte virksomheden, at krigen i Ukraine og beslutningen om at hæve priserne i USA har kostet på abonnentsfronten.

Beslutningen om at trække sig ud af det russiske marked har kostet tjenesten yderligere 700.000 brugere, skriver BBC.

Netflix har omkring 220 millioner abonnenter på verdensplan.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura