7N’s omsætning vokser kraftigt: Runder 1,2 milliarder kroner - forventer yderligere vokseværk

Danske 7N’s omsætning er steget med næsten 200 millioner kroner i 2021. Se selskabets nøgletal og forventninger til fremtiden her.

Artikel top billede

Fremgangen fortsætter for fulde sejl for danske 7N, hvis omsætning i 2021 steg med næsten 200 millioner kroner i forhold til året før.

7N landede i 2021 nemlig en omsætning på 1,2 milliarder kroner, viser selskabets netop offentliggjorte års-regnskab.

Det svarer til en stigning på 18,4 procent på et år - samt en stigning på hele 53 procent i omsætningen over de seneste fem år.

7N landede i 2021 et driftsoverskud (ebitda) på 53 millioner kroner og en bundlinie med et solidt plus på knap 37 millioner kroner - nærmest på beløbet det samme overskud som i 2020.

Det er et lille år siden, at 7N-stifter Jeppe Hedaa overlod direktør-rollen til den da blot 42-årige polak, Sebastian Podlesny, som blev hentet internt efter at have arbejdet næsten 15 år i 7N.

Den nye direktør skriver i selskabets nye årsrapport, at 7N i 2021 beskæftigede 1.600 konsulenter hos næsten 200 kunder i 20 lande.

“Behovet for høj-kompetente it-folk accellererer i takt med at evnen til at implementere ny teknologi og skabe forretningsværdi gennem it bliver hæmmet på grund af manglen på interne kvalifikationer,” lyder det fra Sebastian Podlesny i regnskabsberetningen.

Ser vi på væksten i omsætningen, så har der især været gang i udviklingen i 7N’s forretninger i Finland og USA.

Den danske forretning er vokset med 17,1 procent, mens den polske forretning er vokset med 14,5 procent.

Forretningen uden for disse to hovedmarkeder er vokset med hele 38.5 procent, meddeler 7N. Og den vækst er ‘især drevet af Finland og USA.’

Hele 98 procent af omsætningen hentes fra eksisterende kunder.

7N forventer, at væksten fortsætter gennem 2022. Her lyder forventningen på en organisk vækst på mellem 8,5 og 12,5 procent.

Den skal “drives af et øget antal konsulenter beskæftiget hos eksisterende kunder,” meddeler 7N.

Selskabet peger på, at det forventer, at samtlige store kunder bliver i folden gennem hele 2022.

Du kan læse interview med direktør Sebastian Podlesny på cw.dk senere i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S