7N’s omsætning vokser kraftigt: Runder 1,2 milliarder kroner - forventer yderligere vokseværk

Danske 7N’s omsætning er steget med næsten 200 millioner kroner i 2021. Se selskabets nøgletal og forventninger til fremtiden her.

Artikel top billede

Fremgangen fortsætter for fulde sejl for danske 7N, hvis omsætning i 2021 steg med næsten 200 millioner kroner i forhold til året før.

7N landede i 2021 nemlig en omsætning på 1,2 milliarder kroner, viser selskabets netop offentliggjorte års-regnskab.

Det svarer til en stigning på 18,4 procent på et år - samt en stigning på hele 53 procent i omsætningen over de seneste fem år.

7N landede i 2021 et driftsoverskud (ebitda) på 53 millioner kroner og en bundlinie med et solidt plus på knap 37 millioner kroner - nærmest på beløbet det samme overskud som i 2020.

Det er et lille år siden, at 7N-stifter Jeppe Hedaa overlod direktør-rollen til den da blot 42-årige polak, Sebastian Podlesny, som blev hentet internt efter at have arbejdet næsten 15 år i 7N.

Den nye direktør skriver i selskabets nye årsrapport, at 7N i 2021 beskæftigede 1.600 konsulenter hos næsten 200 kunder i 20 lande.

“Behovet for høj-kompetente it-folk accellererer i takt med at evnen til at implementere ny teknologi og skabe forretningsværdi gennem it bliver hæmmet på grund af manglen på interne kvalifikationer,” lyder det fra Sebastian Podlesny i regnskabsberetningen.

Ser vi på væksten i omsætningen, så har der især været gang i udviklingen i 7N’s forretninger i Finland og USA.

Den danske forretning er vokset med 17,1 procent, mens den polske forretning er vokset med 14,5 procent.

Forretningen uden for disse to hovedmarkeder er vokset med hele 38.5 procent, meddeler 7N. Og den vækst er ‘især drevet af Finland og USA.’

Hele 98 procent af omsætningen hentes fra eksisterende kunder.

7N forventer, at væksten fortsætter gennem 2022. Her lyder forventningen på en organisk vækst på mellem 8,5 og 12,5 procent.

Den skal “drives af et øget antal konsulenter beskæftiget hos eksisterende kunder,” meddeler 7N.

Selskabet peger på, at det forventer, at samtlige store kunder bliver i folden gennem hele 2022.

Du kan læse interview med direktør Sebastian Podlesny på cw.dk senere i dag.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job