Tesla aflyser ansættelsesmøder i Kina og planlægger kraftige nedskæringer

Nu dropper Tesla flere rekrutteringsbegivenheder i Kina, og Elon Musk varsler kraftige nedskæringer i den kinesiske del af forretningen.

Artikel top billede

Tesla aflyser nu tre online rekrutteringsbegivenheder i Kina efter Elon Musk har annonceret med nedskæringer hos elbilproducenten.

Virksomheden aflyste de tre begivenheder for stillinger inden for salg, R&D og dets forsyningskæde, der oprindeligt var planlagt til den 16., 23. og 30. juni, viste meddelelser på besked-appen WeChat sent torsdag uden at angive en grund.

Det skriver Reuters.

Teslas personale i Kina fremstillede i 2021 mere end halvdelen af ​​bilproducentens køretøjer globalt og bidrog med en fjerdedel af virksomhedens omsætning.

Tesla reagerede ikke på en anmodning fra Reuters om kommentar. Men i sidste uge sagde mangemilliardæren Elon Musk til mediet, at han havde "super dårlig følelse" om økonomien.

I en anden e-mail til medarbejderne i fredags sagde Musk, at Tesla ville reducere antallet af ansatte med en tiendedel, da det var blevet "overbemandet på mange områder", men tilføjede, at timetallet ville stige.

Kina-afdelingen tillader dog stadig indsendelse af CV for mere end 1.000 åbninger, der er offentliggjort på den sociale medieplatform, såsom aerodynamiske ingeniører, forsyningskædechefer, butikschefer, fabriksledere og arbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S