Tesla aflyser ansættelsesmøder i Kina og planlægger kraftige nedskæringer

Nu dropper Tesla flere rekrutteringsbegivenheder i Kina, og Elon Musk varsler kraftige nedskæringer i den kinesiske del af forretningen.

Artikel top billede

Tesla aflyser nu tre online rekrutteringsbegivenheder i Kina efter Elon Musk har annonceret med nedskæringer hos elbilproducenten.

Virksomheden aflyste de tre begivenheder for stillinger inden for salg, R&D og dets forsyningskæde, der oprindeligt var planlagt til den 16., 23. og 30. juni, viste meddelelser på besked-appen WeChat sent torsdag uden at angive en grund.

Det skriver Reuters.

Teslas personale i Kina fremstillede i 2021 mere end halvdelen af ​​bilproducentens køretøjer globalt og bidrog med en fjerdedel af virksomhedens omsætning.

Tesla reagerede ikke på en anmodning fra Reuters om kommentar. Men i sidste uge sagde mangemilliardæren Elon Musk til mediet, at han havde "super dårlig følelse" om økonomien.

I en anden e-mail til medarbejderne i fredags sagde Musk, at Tesla ville reducere antallet af ansatte med en tiendedel, da det var blevet "overbemandet på mange områder", men tilføjede, at timetallet ville stige.

Kina-afdelingen tillader dog stadig indsendelse af CV for mere end 1.000 åbninger, der er offentliggjort på den sociale medieplatform, såsom aerodynamiske ingeniører, forsyningskædechefer, butikschefer, fabriksledere og arbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks