Tesla aflyser ansættelsesmøder i Kina og planlægger kraftige nedskæringer

Nu dropper Tesla flere rekrutteringsbegivenheder i Kina, og Elon Musk varsler kraftige nedskæringer i den kinesiske del af forretningen.

Artikel top billede

Tesla aflyser nu tre online rekrutteringsbegivenheder i Kina efter Elon Musk har annonceret med nedskæringer hos elbilproducenten.

Virksomheden aflyste de tre begivenheder for stillinger inden for salg, R&D og dets forsyningskæde, der oprindeligt var planlagt til den 16., 23. og 30. juni, viste meddelelser på besked-appen WeChat sent torsdag uden at angive en grund.

Det skriver Reuters.

Teslas personale i Kina fremstillede i 2021 mere end halvdelen af ​​bilproducentens køretøjer globalt og bidrog med en fjerdedel af virksomhedens omsætning.

Tesla reagerede ikke på en anmodning fra Reuters om kommentar. Men i sidste uge sagde mangemilliardæren Elon Musk til mediet, at han havde "super dårlig følelse" om økonomien.

I en anden e-mail til medarbejderne i fredags sagde Musk, at Tesla ville reducere antallet af ansatte med en tiendedel, da det var blevet "overbemandet på mange områder", men tilføjede, at timetallet ville stige.

Kina-afdelingen tillader dog stadig indsendelse af CV for mere end 1.000 åbninger, der er offentliggjort på den sociale medieplatform, såsom aerodynamiske ingeniører, forsyningskædechefer, butikschefer, fabriksledere og arbejdere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S