Tesla aflyser ansættelsesmøder i Kina og planlægger kraftige nedskæringer

Nu dropper Tesla flere rekrutteringsbegivenheder i Kina, og Elon Musk varsler kraftige nedskæringer i den kinesiske del af forretningen.

Artikel top billede

Tesla aflyser nu tre online rekrutteringsbegivenheder i Kina efter Elon Musk har annonceret med nedskæringer hos elbilproducenten.

Virksomheden aflyste de tre begivenheder for stillinger inden for salg, R&D og dets forsyningskæde, der oprindeligt var planlagt til den 16., 23. og 30. juni, viste meddelelser på besked-appen WeChat sent torsdag uden at angive en grund.

Det skriver Reuters.

Teslas personale i Kina fremstillede i 2021 mere end halvdelen af ​​bilproducentens køretøjer globalt og bidrog med en fjerdedel af virksomhedens omsætning.

Tesla reagerede ikke på en anmodning fra Reuters om kommentar. Men i sidste uge sagde mangemilliardæren Elon Musk til mediet, at han havde "super dårlig følelse" om økonomien.

I en anden e-mail til medarbejderne i fredags sagde Musk, at Tesla ville reducere antallet af ansatte med en tiendedel, da det var blevet "overbemandet på mange områder", men tilføjede, at timetallet ville stige.

Kina-afdelingen tillader dog stadig indsendelse af CV for mere end 1.000 åbninger, der er offentliggjort på den sociale medieplatform, såsom aerodynamiske ingeniører, forsyningskædechefer, butikschefer, fabriksledere og arbejdere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos