Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammensmeltningen af Alm. Brand og Codans it-landskab: "Alt skal være cloud-baseret over tid. Strategien er cloud only"

Interview. Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan er effektueret, og sammenlægning af de to forsikringskæmper er indledt. På it-siden har Kristian Hjort-Madsen planen klar, der skal være med til at løfte samlede synergier ud på 600 millioner kroner i 2025. "Det er begyndelsen på en enorm transformation, som vi kommer til at bruge de næste tre til fire år på," siger han til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammenlægningen af it-landskabet hos Alm. Brand og Codan
  • Indblik i den nye kæmpe koncern, der er ved at tage form
  • Hvilke rolle cloud vil spille i det nye it-landskab
  • De tre platforme, som skal udgøre kernen hos forsikringsgiganten
1.536
7:45 min
Alm. Brand og Codan har indledt projekt transformation og integration på den helt store klinge.

2. maj 2022 blev et af de største forsikringsopkøb herhjemme effektueret, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen endegyldigt godkendte Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan.

Due diligence, milliardoverførsel og juridiske vilkår er måske nok overstået, men nu skal benmusklerne står sin prøve, når opkøbet over de næste år skal gennemføres.

Alene på it-siden er forventningen, at det vil tage flere år, før sammensmeltningen er effektivt på plads.

Det fortæller Kristian Hjort-Madsen, koncerndirektør for forretningsudvikling & teknologi hos forsikringsgiganten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland