Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammensmeltningen af Alm. Brand og Codans it-landskab: "Alt skal være cloud-baseret over tid. Strategien er cloud only"

Interview. Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan er effektueret, og sammenlægning af de to forsikringskæmper er indledt. På it-siden har Kristian Hjort-Madsen planen klar, der skal være med til at løfte samlede synergier ud på 600 millioner kroner i 2025. "Det er begyndelsen på en enorm transformation, som vi kommer til at bruge de næste tre til fire år på," siger han til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammenlægningen af it-landskabet hos Alm. Brand og Codan
  • Indblik i den nye kæmpe koncern, der er ved at tage form
  • Hvilke rolle cloud vil spille i det nye it-landskab
  • De tre platforme, som skal udgøre kernen hos forsikringsgiganten
1.536
7:45 min
Alm. Brand og Codan har indledt projekt transformation og integration på den helt store klinge.

2. maj 2022 blev et af de største forsikringsopkøb herhjemme effektueret, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen endegyldigt godkendte Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan.

Due diligence, milliardoverførsel og juridiske vilkår er måske nok overstået, men nu skal benmusklerne står sin prøve, når opkøbet over de næste år skal gennemføres.

Alene på it-siden er forventningen, at det vil tage flere år, før sammensmeltningen er effektivt på plads.

Det fortæller Kristian Hjort-Madsen, koncerndirektør for forretningsudvikling & teknologi hos forsikringsgiganten.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec