Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammensmeltningen af Alm. Brand og Codans it-landskab: "Alt skal være cloud-baseret over tid. Strategien er cloud only"

Interview. Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan er effektueret, og sammenlægning af de to forsikringskæmper er indledt. På it-siden har Kristian Hjort-Madsen planen klar, der skal være med til at løfte samlede synergier ud på 600 millioner kroner i 2025. "Det er begyndelsen på en enorm transformation, som vi kommer til at bruge de næste tre til fire år på," siger han til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammenlægningen af it-landskabet hos Alm. Brand og Codan
  • Indblik i den nye kæmpe koncern, der er ved at tage form
  • Hvilke rolle cloud vil spille i det nye it-landskab
  • De tre platforme, som skal udgøre kernen hos forsikringsgiganten
1.536
7:45 min
Alm. Brand og Codan har indledt projekt transformation og integration på den helt store klinge.

2. maj 2022 blev et af de største forsikringsopkøb herhjemme effektueret, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen endegyldigt godkendte Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan.

Due diligence, milliardoverførsel og juridiske vilkår er måske nok overstået, men nu skal benmusklerne står sin prøve, når opkøbet over de næste år skal gennemføres.

Alene på it-siden er forventningen, at det vil tage flere år, før sammensmeltningen er effektivt på plads.

Det fortæller Kristian Hjort-Madsen, koncerndirektør for forretningsudvikling & teknologi hos forsikringsgiganten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen