Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammensmeltningen af Alm. Brand og Codans it-landskab: "Alt skal være cloud-baseret over tid. Strategien er cloud only"

Interview. Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan er effektueret, og sammenlægning af de to forsikringskæmper er indledt. På it-siden har Kristian Hjort-Madsen planen klar, der skal være med til at løfte samlede synergier ud på 600 millioner kroner i 2025. "Det er begyndelsen på en enorm transformation, som vi kommer til at bruge de næste tre til fire år på," siger han til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Kristian Hjort-Madsens plan for sammenlægningen af it-landskabet hos Alm. Brand og Codan
  • Indblik i den nye kæmpe koncern, der er ved at tage form
  • Hvilke rolle cloud vil spille i det nye it-landskab
  • De tre platforme, som skal udgøre kernen hos forsikringsgiganten
1.536
7:45 min
Alm. Brand og Codan har indledt projekt transformation og integration på den helt store klinge.

2. maj 2022 blev et af de største forsikringsopkøb herhjemme effektueret, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen endegyldigt godkendte Alm. Brands 12,6 milliarder kroners opkøb af Codan.

Due diligence, milliardoverførsel og juridiske vilkår er måske nok overstået, men nu skal benmusklerne står sin prøve, når opkøbet over de næste år skal gennemføres.

Alene på it-siden er forventningen, at det vil tage flere år, før sammensmeltningen er effektivt på plads.

Det fortæller Kristian Hjort-Madsen, koncerndirektør for forretningsudvikling & teknologi hos forsikringsgiganten.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job