Bog: Politikere fatter simpelthen ikke digital spionage

I den roste Spies, Lies, and Algorithms: The History and Future of American Intelligence giver amerikansk professor og efterretningsekspert et rids af efterretningsarbejde før og nu – og forklarer, hvorfor politikerne bør sætte sig bedre ind i, hvad det hele handler om.

Artikel top billede

I Spies, Lies, and Algorithms: The History and Future of American Intelligence konstaterer Amy B. Zegart, at politiske beslutningstagere har bedre forståelse for prisudviklingen på modermælkserstatning end på, hvordan moderne efterretningsaktivitet fungerer.

Efterretningsvirksomhed og spionage handler naturligvis stadig om at få vaskeægte mennesker placeret det helt rigtige sted hos dem, man gerne vil vide noget mere om. Eller om eventuelt at få en klemme på nogen, der ved noget nyttigt om nogen.

Men den digitale udvikling udfordrer klassisk spycraft, der i stigende grad går ud på at anvende og samtænke moderne teknologi samt om at overskue en overflod af information.

I den forbindelse er det – fuldkommen som når man træffer forretningsmæssige beslutninger – afgørende at kende sine egne præferencer, fordomme og forestillinger om, hvordan virkeligheden ser ud. Ellers kommer man nemt til at drage skæve konklusioner på baggrund af de informationer, der med møje og besvær bliver hentet ind.

Amy B. Zegart forsker indenfor krydsfeltet mellem moderne teknologi, risikoanalyse og efterretningsvæsen. Hun er bl.a. professor i statskundskab ved Stanford University og lejlighedsvis skribent på The Atlantic.

Spies, Lies, and Algorithms: The History and Future of American Intelligence har høstet megen ros fra talrige kanter, og det er sigende at dette interview med forfatteren fra marts er blevet set mere end 300.000 gange; det er dog alligevel de færreste fagbogsforfattere, der får så meget opmærksomhed.

Titel: Spies, Lies, and Algorithms: The History and Future of American Intelligence / Forfatter: Amy B. Zegart

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect