Første europæiske fællesskab for CISO'er er i luften - projektet startede som en Signal-chat-gruppe

Nu har Europa fået sit første officielle fællesskab for it-chefer. Hele projektet startede med en fælles Signal-chattråd.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Den europæiske cybersikkerhedsorganisation ECSO har netop lanceret det første europæiske fællesskab af it-chefter - CISO'er.

Fællesskabet skal samle sikkerhedsledere fra europæiske lande for at samarbejde om de mest presserende cybersikkerhedsemner på en "betroet, sikker og tidsfølsom måde".

CISOs European Community (CEC), som fællesskabet hedder, er nu åbent for anmodninger om medlemskab fra europæiske CISO'er, skriver ESCO i en pressemeddelelse til Computerworld.

I opstartsfasen af fællesslabet, som blev afprøvet i en chat-gruppe på den krypterede online-platform Signal deltog 173 CISO'er fra 26 europæiske lande.

Det er også her fællesskabet fortsætter med at dele erfaringer og viden indtil en ny og mere struktureret fællesskabsplatform er klar til brug.

CEC er det første forsøg i Europa på at skabe et fællesskab af CISO'er på tværs af sektorer og lande, da CISO-fællesskaber indtil nu enten har været begrænset til nationer og regioner eller til et specifikke brancher.

CEC giver desuden sine medlemmer mulighed for at dele erfaringer og anden operationel information gennem en "instant messaging"-platform.

Man kan også modtage daglige briefinger om de seneste og mest presserende cybersikkerhedsnyheder og sårbarheder.

Desuden er CEC en vej til at lette interaktionen med europæiske institutioner om politiske og lovgivningsmæssige prioriteter - det kunne eksempelvis være om NIS2.

Og så tilbuyder fælleskabet adgang til månedlige præsentationer og webinarer afholdt af jævnaldrende.

"Vores mål som ECSO er at samle et fællesskab af europæiske CISO'er, opbygge tillid blandt kolleger, dele information om cybersikkerhed og lære af hinanden i et sikkert og frem for alt betroet miljø", lyder det fra ECSO's generalsekretær Luigi Rebuffi.

"Den hurtige vækst af CISO'er, der tilslutter sig dette initiativ, viser os vigtigheden af ​​et sådant værktøj, som giver dem mulighed for at udveksle erfaringer og best practices, dele information om operationelle spørgsmål, udvikle holdninger og forbinde med de europæiske institutioner gennem regelmæssige netværk og møder på specifikke spørgsmål.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse