Nu bliver elektronik endnu dyrere - årsagen findes hos chipgiganterne

Om lidt rammer microchip-manglen priserne på elektronik, lyder forusigelserne. Det skyldes i høj grad dette træk fra chipproducenterne.

Artikel top billede

Snart kan vi alle se frem til, at produkter, der er afhængige af halvledere - altså microchips - for at fungere, vil blive dyrere.

Flere chipproducenbter forbereder sig nemlig lige nu på at hæve priserne på deres produkter.

Verdens største chipproducenter - herunder Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Samsung og Intel - overvejer yderligere prisstigninger, siger analytikere til CNBC.

Selv om prisen på halvledere allerede er steget de senste år, kommer denne udvikling altså ikke til at aftage foreløbig, lyder spådommen fra halvlederanalytiker Peter Hanbury.

Han maner at prisstigninger i år vil ligger på 5 til 7 procent.

Den store microchip-lede der hærger techindustrien lige nu gør prisstigninger uundgåelige i en kapitalistisk sammenhæng, men også øgede omkostninger for chip-selskaberne forklarer stigningerne.

CNBC har prøvet at indhente en kommentar fra TSMC, der er et af verdens største producenter af halvledere, men en talsmand for TSMC fortalte, at selskabet ikke kommenterer dets priser.

Det er anden gang i år at TSMC varsler prisstigninger.

"Med den fortsatte mangel på halvlederchips er producenterne i stand til at opkræve en præmie, efterhånden som kunderne fortsætter med at presse på for at sikre forsyningen," sagde Hanbury.

Han forventer dog, at manglen begynder at aftage på visse chips ved udgangen af ​​året.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect