Nu bliver elektronik endnu dyrere - årsagen findes hos chipgiganterne

Om lidt rammer microchip-manglen priserne på elektronik, lyder forusigelserne. Det skyldes i høj grad dette træk fra chipproducenterne.

Artikel top billede

Snart kan vi alle se frem til, at produkter, der er afhængige af halvledere - altså microchips - for at fungere, vil blive dyrere.

Flere chipproducenbter forbereder sig nemlig lige nu på at hæve priserne på deres produkter.

Verdens største chipproducenter - herunder Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Samsung og Intel - overvejer yderligere prisstigninger, siger analytikere til CNBC.

Selv om prisen på halvledere allerede er steget de senste år, kommer denne udvikling altså ikke til at aftage foreløbig, lyder spådommen fra halvlederanalytiker Peter Hanbury.

Han maner at prisstigninger i år vil ligger på 5 til 7 procent.

Den store microchip-lede der hærger techindustrien lige nu gør prisstigninger uundgåelige i en kapitalistisk sammenhæng, men også øgede omkostninger for chip-selskaberne forklarer stigningerne.

CNBC har prøvet at indhente en kommentar fra TSMC, der er et af verdens største producenter af halvledere, men en talsmand for TSMC fortalte, at selskabet ikke kommenterer dets priser.

Det er anden gang i år at TSMC varsler prisstigninger.

"Med den fortsatte mangel på halvlederchips er producenterne i stand til at opkræve en præmie, efterhånden som kunderne fortsætter med at presse på for at sikre forsyningen," sagde Hanbury.

Han forventer dog, at manglen begynder at aftage på visse chips ved udgangen af ​​året.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S