Dansk topdirektør skal tage ServiceNow på himmelflugt: "Vi har fordoblet os i Danmark, og vi kommer til at tre- og firedoble os"

ServiceNow lægger an til stort fremstød i hele verden og har ansat danske Ulrik Nehammer som EMEA-direktør til at sætte voldsomt fart på forretningen. "I EMEA kommer vi til at have tre, fire eller fem gange flere ansatte i løbet af de næste par år," siger han i et interview.

Artikel top billede

(Foto: ServiceNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs interviewet med ServiceNows danske topdirektør
  • Tjek hvor meget ServiceNow gerne vil omsætte for i 2026
  • Hvordan den danske topdirektør vil sætte fart på i Danmark
865
4:30 min
ServiceNow, det amerikanske cloud-selskab, der står bag en cloud-baseret løsning til digitalisering og automatisering af arbejdsgange og processer, har ambitioner om at nå en omsætningsvækst på mindst 20 procent over de næste fem år.

I 2026 skal omsætningen dermed lyde på mere end 100 milliarder kroner.

Til at nå det vækstmål har selskabet ført an af tidligere SAP-topboss Bill McDermott ansat danske Ulrik Nehammer til at skyde platformen ud til kunder overalt på markeder i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Computerworld møder Ulrik Nehammer, der med i bagagen har en 24-årig lang karriere fra topstillinger i Coca-Cola og senest kommer fra topstilling i Salesforce, i et mødelokale til ServiceNow-konference i Haag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura