Dansk topdirektør skal tage ServiceNow på himmelflugt: "Vi har fordoblet os i Danmark, og vi kommer til at tre- og firedoble os"

ServiceNow lægger an til stort fremstød i hele verden og har ansat danske Ulrik Nehammer som EMEA-direktør til at sætte voldsomt fart på forretningen. "I EMEA kommer vi til at have tre, fire eller fem gange flere ansatte i løbet af de næste par år," siger han i et interview.

Artikel top billede

(Foto: ServiceNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs interviewet med ServiceNows danske topdirektør
  • Tjek hvor meget ServiceNow gerne vil omsætte for i 2026
  • Hvordan den danske topdirektør vil sætte fart på i Danmark
865
4:30 min
ServiceNow, det amerikanske cloud-selskab, der står bag en cloud-baseret løsning til digitalisering og automatisering af arbejdsgange og processer, har ambitioner om at nå en omsætningsvækst på mindst 20 procent over de næste fem år.

I 2026 skal omsætningen dermed lyde på mere end 100 milliarder kroner.

Til at nå det vækstmål har selskabet ført an af tidligere SAP-topboss Bill McDermott ansat danske Ulrik Nehammer til at skyde platformen ud til kunder overalt på markeder i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Computerworld møder Ulrik Nehammer, der med i bagagen har en 24-årig lang karriere fra topstillinger i Coca-Cola og senest kommer fra topstilling i Salesforce, i et mødelokale til ServiceNow-konference i Haag.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura