Dansk topdirektør skal tage ServiceNow på himmelflugt: "Vi har fordoblet os i Danmark, og vi kommer til at tre- og firedoble os"

ServiceNow lægger an til stort fremstød i hele verden og har ansat danske Ulrik Nehammer som EMEA-direktør til at sætte voldsomt fart på forretningen. "I EMEA kommer vi til at have tre, fire eller fem gange flere ansatte i løbet af de næste par år," siger han i et interview.

Artikel top billede

(Foto: ServiceNow)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs interviewet med ServiceNows danske topdirektør
  • Tjek hvor meget ServiceNow gerne vil omsætte for i 2026
  • Hvordan den danske topdirektør vil sætte fart på i Danmark
865
4:30 min
ServiceNow, det amerikanske cloud-selskab, der står bag en cloud-baseret løsning til digitalisering og automatisering af arbejdsgange og processer, har ambitioner om at nå en omsætningsvækst på mindst 20 procent over de næste fem år.

I 2026 skal omsætningen dermed lyde på mere end 100 milliarder kroner.

Til at nå det vækstmål har selskabet ført an af tidligere SAP-topboss Bill McDermott ansat danske Ulrik Nehammer til at skyde platformen ud til kunder overalt på markeder i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Computerworld møder Ulrik Nehammer, der med i bagagen har en 24-årig lang karriere fra topstillinger i Coca-Cola og senest kommer fra topstilling i Salesforce, i et mødelokale til ServiceNow-konference i Haag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo