Nye regler for cybersikkerhed sender stor ekstraregning videre til danske virksomheder

Udgifter til it-sikkerhed kommer til at brage i vejret over de næste år, vurderer IDC. Det sker blandt andet som konsekvens af NIS2-direktivder betyder strengere krav til it-sikkerheden for en række virksomheder i EU.

Artikel top billede

EU-lovgivningen om bedre cybersikkerhed, direktivet kendt som NIS2, der stiller en række krav til it-sikkerheden hos europæiske virksomheder, vil betyde stigende udgifter.

Analysehuset IDC forventer således en stigning i udgifterne til it-sikkerhed i Danmark på tæt ved 10 procent om året frem mod 2025.

Det giver en samlet ekstraregning i 2025 på mere end 2,5 milliarder kroner.

Det skriver Finans.

"Vi ved helt sikkert, at virksomhederne vil være nødt til at gøre mere og derfor investere mere for at sikre, at de lever op til NIS2-reglerne," lyder det fra Jan Horsager, research director hos IDC Nordic.

Formålet med NIS2 er at stille endnu højere krav til den digitale sikkerhed hos en række centrale sektorer som energi, transport, bankvæsen, finansmarkedsinfrastruktur, sundhed, drikkevand, spildevand, digital infrastruktur, offentlig administration og sågar rumfart.

Med de nye regler stiller EU fremover strengere krav til it-sikkerheden hos underleverandører, krav til topledelsens ansvar for it-sikkerheden og samtidig bliver der ensrettede regler for indberetning af cyberangreb som vi i dag kender det fra GDPR.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network