Nye regler for cybersikkerhed på plads: Her er kravene danske virksomheder fremover skal leve op til

Det længeventede NIS2-direktiv er blevet vedtaget og er langt om længe klar til at blive taget i brug. Reglerne betyder strengere krav til it-sikkerheden for en række virksomheder i EU.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-lovgivningen om bedre cybersikkerhed er blevet vedtaget af EU-Parlamentet og EU's medlemslande.

Dermed er vejen klar til at vedtage direktivet kendt som NIS2, der stiller en række krav til it-sikkerheden hos europæiske virksomheder.

Direktivet er en opfølgning på Net- og informationssikkerhedsdirektivet - også kendt som NIS, der blev vedtaget i 2016 og trådte i kraft samtidig med GDPR i 2018.

Formålet er at stille endnu højere krav til den digitale sikkerhed hos en række centrale sektorer som energi, transport, bankvæsen, finansmarkedsinfrastruktur, sundhed, drikkevand, spildevand, digital infrastruktur, offentlig administration og sågar rumfart.

"Vi har arbejdet hårdt for den digitale transformation af vores samfund. I de seneste måneder har vi lagt en række byggeklodser som Digital Markets Act og
Digital Services Act," siger ledende næstformand i EU-Kommissionen Margrethe Vestager om aftalen.

Udover at være Konkurrencekommissær er Margrethe Vestager i spidsen for 'et Europa klar til den digitale tidsalder.'

"I dag er medlemsstaterne og Europa Parlamentet blevet enige om en aftale om NIS2. Det er endnu et afgørende gennembrud for vores Europæiske digitale strategi, denne gang for at sikre borgere og virksomheder er beskyttet og vi kan stole på essentielle services," fortsætter Vestager.

Det er den danske EU-politiker Morten Løkkegaard (V) har stået i spidsen for at forhandle direktivet.

Han har tidligere forklaret til Computerworld, at krigen i Ukraine har sat skub i forhandlingerne i EU.

"Sundhed, energi, transport... Alle de ting, der holder vores samfund i gang, er omfattet af denne her lovgivning. Det er nyt. For i det første NIS-direktiv blev en lang række af de her ting låst ude af lovgivningsprocessen, fordi medlemslandene mente, at det var nationale anliggender. Det er kun fem år siden, og verden er unægteligt en anden i dag. Så vi har store forventninger til omfanget af virksomheder og myndigheder, der skal omfattes," fortalte Morten Løkkegaard i marts til Computerworld.

Når direktivet er endeligt vedtaget, har virksomhederne, der er omfattet af de nye regler, 21 måneder inden de nye lovkrav træder i kraft.

Med de nye regler stiller EU fremover strengere krav til it-sikkerheden hos underleverandører, krav til topledelsens ansvar for it-sikkerheden og samtidig bliver der ensrettede regler for indberetning af cyberangreb som vi i dag kender det fra GDPR.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job