Nye regler for cybersikkerhed på plads: Her er kravene danske virksomheder fremover skal leve op til

Det længeventede NIS2-direktiv er blevet vedtaget og er langt om længe klar til at blive taget i brug. Reglerne betyder strengere krav til it-sikkerheden for en række virksomheder i EU.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-lovgivningen om bedre cybersikkerhed er blevet vedtaget af EU-Parlamentet og EU's medlemslande.

Dermed er vejen klar til at vedtage direktivet kendt som NIS2, der stiller en række krav til it-sikkerheden hos europæiske virksomheder.

Direktivet er en opfølgning på Net- og informationssikkerhedsdirektivet - også kendt som NIS, der blev vedtaget i 2016 og trådte i kraft samtidig med GDPR i 2018.

Formålet er at stille endnu højere krav til den digitale sikkerhed hos en række centrale sektorer som energi, transport, bankvæsen, finansmarkedsinfrastruktur, sundhed, drikkevand, spildevand, digital infrastruktur, offentlig administration og sågar rumfart.

"Vi har arbejdet hårdt for den digitale transformation af vores samfund. I de seneste måneder har vi lagt en række byggeklodser som Digital Markets Act og
Digital Services Act," siger ledende næstformand i EU-Kommissionen Margrethe Vestager om aftalen.

Udover at være Konkurrencekommissær er Margrethe Vestager i spidsen for 'et Europa klar til den digitale tidsalder.'

"I dag er medlemsstaterne og Europa Parlamentet blevet enige om en aftale om NIS2. Det er endnu et afgørende gennembrud for vores Europæiske digitale strategi, denne gang for at sikre borgere og virksomheder er beskyttet og vi kan stole på essentielle services," fortsætter Vestager.

Det er den danske EU-politiker Morten Løkkegaard (V) har stået i spidsen for at forhandle direktivet.

Han har tidligere forklaret til Computerworld, at krigen i Ukraine har sat skub i forhandlingerne i EU.

"Sundhed, energi, transport... Alle de ting, der holder vores samfund i gang, er omfattet af denne her lovgivning. Det er nyt. For i det første NIS-direktiv blev en lang række af de her ting låst ude af lovgivningsprocessen, fordi medlemslandene mente, at det var nationale anliggender. Det er kun fem år siden, og verden er unægteligt en anden i dag. Så vi har store forventninger til omfanget af virksomheder og myndigheder, der skal omfattes," fortalte Morten Løkkegaard i marts til Computerworld.

Når direktivet er endeligt vedtaget, har virksomhederne, der er omfattet af de nye regler, 21 måneder inden de nye lovkrav træder i kraft.

Med de nye regler stiller EU fremover strengere krav til it-sikkerheden hos underleverandører, krav til topledelsens ansvar for it-sikkerheden og samtidig bliver der ensrettede regler for indberetning af cyberangreb som vi i dag kender det fra GDPR.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job