Tilsyn afviser Lunars opkøb af norsk bank

Danske Lunar er endt i tilsynsmæssige vanskeligheder i kampen om at opkøbe Instabank. Lunar håber nu, at nye oplysninger til Finanstilsynet kan redde det store opkøb.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Det norske finanstilsyn har afvist Lunars ansøgning om opkøbet af Instabank, der er noteret på børsen i Oslo.
Det melder Instabank selv i en børsmeddelelse.

I marts annoncerede Lunar, at den ville købe Instabank for 132 millioner euro.

Men det norske Finanstilsyn har i brev af 13. maj afslået ansøgningen fra Lunar, melder Instabank.

Afvisningen sker baseret på tilsynets vurdering af Lunars "nuværende økonomiske situation og tilgængelige finansielle ressourcer."

Efterfølgende har Lunar planlagt en aktieforhøjelse i Lunar, som skal overholde et krav fastsat af Finanstilsynet som betingelse for at gennemføre handlen.

Lunar vil nu indsende en ny og opdateret ansøgning til det norske finanstilsyn, som vil indeholde oplysninger om den planlagte aktierejsning.

Det er Instabanks opfattelse, at Lunar fortsat er overbevist om, at den nye ansøgning vil blive godkendt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse