Giver Putins fokus på Ukraine fred på cyberangrebs-fronten i resten af verden? Noget tyder på det

Sphere-festival, Helsinki, Finland: Mens de fysiske og digitale bomber falder over Ukraine, så hviler hackergrupper sig i forhold til angreb ude i resten af verden. Det er der flere grunde til, mener Mikko Hyppönen.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor hackere fra Østeuropa lige nu ikke kan koncentrere sig om andet end krigen i Ukraine.
957
5 min
Forestil dig at en række softwareselskaber bliver hacket i dit land. Måske er den virksomhed, du arbejder i, én af dem.

Computere over hele landet går ned, og på skærmen kan medarbejdere se en tekst, der meddeler, at virksomheden er blevet ramt af ransomware, og at der skal betales bitcoins til angriberen.

Din virksomhed går i gang med at udføre kriseplaner og kontakter politiet.

Nu er hagen så, at det faktisk ikke er et ransomware-angreb. Det er et angreb mod din stat foretaget af en anden stat. Og angrebet har kun ramt Danmark.

Hvis det faktisk skete, hvem bør så faktisk stå i spidsen for håndteringen og efterforskningen?

F-Secures cybersikkerhedsekspert Mikko Hyppönen har netop sat scenariet op for tilskuerne. Fra podiet, der giver Sphere-konferencens hovedtaler et 360-graders udsyn til eventets deltagere, holder Hyppönen er kunstpause før han afslører sin pointe.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S