Giver Putins fokus på Ukraine fred på cyberangrebs-fronten i resten af verden? Noget tyder på det

Sphere-festival, Helsinki, Finland: Mens de fysiske og digitale bomber falder over Ukraine, så hviler hackergrupper sig i forhold til angreb ude i resten af verden. Det er der flere grunde til, mener Mikko Hyppönen.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor hackere fra Østeuropa lige nu ikke kan koncentrere sig om andet end krigen i Ukraine.
957
5 min
Forestil dig at en række softwareselskaber bliver hacket i dit land. Måske er den virksomhed, du arbejder i, én af dem.

Computere over hele landet går ned, og på skærmen kan medarbejdere se en tekst, der meddeler, at virksomheden er blevet ramt af ransomware, og at der skal betales bitcoins til angriberen.

Din virksomhed går i gang med at udføre kriseplaner og kontakter politiet.

Nu er hagen så, at det faktisk ikke er et ransomware-angreb. Det er et angreb mod din stat foretaget af en anden stat. Og angrebet har kun ramt Danmark.

Hvis det faktisk skete, hvem bør så faktisk stå i spidsen for håndteringen og efterforskningen?

F-Secures cybersikkerhedsekspert Mikko Hyppönen har netop sat scenariet op for tilskuerne. Fra podiet, der giver Sphere-konferencens hovedtaler et 360-graders udsyn til eventets deltagere, holder Hyppönen er kunstpause før han afslører sin pointe.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos