Banker har problemer med Den Digitale Tinglysning efter Netcompany har overtaget driften

Banker melder om lange svartider og problemer med Den Digitale Tinglysning, efter Netcompany for to uger siden overtog driften af systemet.

Artikel top billede

En række danske banker har lige nu store udfordringer med lange svartider og problemer med Den Digitale Tinglysning, efter Netcompany overtog driften af systemet for to uger siden.

Til Finanswatch meddeler Tinglysningsretten, at der efter overflytningen af driftsopgaven til Netcompany er ‘udfordringer hos enkelte systembrugere’ med få sager, men at overflytningsopgaven generelt er gået godt.

Retspræsident Rikke Holler meddeler, at der arbejdes på at få løst problemet.

“Dette arbejdes der fra E-nettet, Tinglysningsretten samt vores nye driftsleverandør ihærdigt på at få løst. Da der er tale om problemer i kommunikationen mellem de forskellige systemer, er det imidlertid kompliceret, og vi har derfor endnu ingen tidshorisont,” skriver hun til Finanswatch.

Netcompany meddeler, at selskabet ikke har oplevet problemer med systemet.

Netcompany overtog for et par uger siden opgaven med at drifte Den Digitale Tinglysning fra DXC Technology efter et kaotisk forløb, hvor Netcompany blandt andet fik tvangsfrataget opgaven for så senere at vinde den igen.

Netcompany skal stå for opgaven i de kommende syv år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura