Tom Engly stopper som it-sikkerhedschef hos Tryg

En af de tunge CISO'er i den danske it-branche, Tom Engly, trækker sig nu officielt tilbage fra diverse chef-poster. Han afslører nu, hvad fremtiden byder fra 1. august.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Tom Engly har planlagt sin exit hos Tryg.
596
3 min
I virkeligheden er nyheden gammel. Og så alligevel.

Tom Engly stopper som CISO og CSO i forsikringsselskabet Tryg. Han bliver dog i virksomheden i en rolle som konsulent.

Den 62-årige Tom Engly, der har arbejdet med it-sikkerheden i selskabet i 17 år, har siden 2020, arbejdet på langsomt at indfase en ny CISO og CSO i virksomheden - og dermed udfase sig selv.

Og nu er processen om et øjeblik så fuldbragt, at Tom Engly i et opslag på det sociale medie Linkedin fortæller, at han efter 1. august i år, kommer tilbage fra ferie med en ny titel som senior rådgiver for cybersikkerhed og krisehåndtering.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job