Erhvervslivets sikkerheds-oprustninger presser ransomware-hackere - er blevet markant hurtigere til at nå deres mål

Ransomware-hackere er blevet hurtigere og mere effektive, og de behøver i dag væsentligt kortere tid til at gennemføre et angreb end for blot få år siden.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

I løbet af år er varigheden af et ransomware-angrebet faldet dramatisk, og det skyldes med stor sandsynlighed, at de it-kriminelle er blevet hurtigere og mere effektive i arbejdet med at få opfyldt deres mål.

Det skriver mediet Bleeping Computer med henvisning til data fra IBM.

Således varede et ransomware angreb i 2019 i gennemsnit i hele 1637 timer, mens det i 2020 var faldet til 230 timer og i 2021 varede et angreb i gennemsnit blot 92,5 timer .

Angreb bliver opdaget tidligere

Bleeping Computer påpeger samtidig, at erhvervslivets oprustning på it-sikkerhedsområdet har betydet, at virksomheder opdager angreb tidligere, og dermed har det tvunget de it-krimelle til at gennemføre mere strømlinede angreb, der efterlader virksomheder med en kortere reaktionstid.

Erhvervslivets oprustning på it-sikkerhedsproblem afspejler sig blandt andet i at mens det i 2019 blot var otte procent af virksomhederne, der havde en såkaldt “endpoint detection solution,” så var det tal steget til 36 procent i 2021.

IBM’s data viser ligeledes, at erhvervslivet er blevet bedre til at opdage ransomware-angreb i tiden. Således blev 42 procent af alle forsøg på ransomware-angreb opdaget i tide i 2019, mens tallet var staget til 64 procent i 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job