Erhvervslivets sikkerheds-oprustninger presser ransomware-hackere - er blevet markant hurtigere til at nå deres mål

Ransomware-hackere er blevet hurtigere og mere effektive, og de behøver i dag væsentligt kortere tid til at gennemføre et angreb end for blot få år siden.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

I løbet af år er varigheden af et ransomware-angrebet faldet dramatisk, og det skyldes med stor sandsynlighed, at de it-kriminelle er blevet hurtigere og mere effektive i arbejdet med at få opfyldt deres mål.

Det skriver mediet Bleeping Computer med henvisning til data fra IBM.

Således varede et ransomware angreb i 2019 i gennemsnit i hele 1637 timer, mens det i 2020 var faldet til 230 timer og i 2021 varede et angreb i gennemsnit blot 92,5 timer .

Angreb bliver opdaget tidligere

Bleeping Computer påpeger samtidig, at erhvervslivets oprustning på it-sikkerhedsområdet har betydet, at virksomheder opdager angreb tidligere, og dermed har det tvunget de it-krimelle til at gennemføre mere strømlinede angreb, der efterlader virksomheder med en kortere reaktionstid.

Erhvervslivets oprustning på it-sikkerhedsproblem afspejler sig blandt andet i at mens det i 2019 blot var otte procent af virksomhederne, der havde en såkaldt “endpoint detection solution,” så var det tal steget til 36 procent i 2021.

IBM’s data viser ligeledes, at erhvervslivet er blevet bedre til at opdage ransomware-angreb i tiden. Således blev 42 procent af alle forsøg på ransomware-angreb opdaget i tide i 2019, mens tallet var staget til 64 procent i 2021.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S