Fem bud på gode sommerbøger fra Bill Gates

Der er science-fiction, klima, energi og politisk polarisering på listen over Microsoft-stifterens anbefalinger til, hvad der kan ligge på havebordet til sommer.

Artikel top billede

Oprah Winfrey er måske nok verdens mest indflydelsesrige bogblogger, men Bill Gates er ikke langt bagefter. Det er blevet en fast begivenhed, at han op til henholdsvis sommer- og juleferien udarbejder en liste over fem bøger, han selv har haft fornøjelsen af at læse og vil anbefale til andre.

Det er ikke altid spritnye bøger, men man kan i reglen være sikker på, at de som minimum er værd at kigge nærmere på – samt at de havner et eller andet sted på de internationale bestsellerlister, hvis de ikke er der allerede.

Nu er det så altså den tid igen. I mandags sendte Gates seneste liste på gaden, og her finder vi:

The Power af Naomi Alderman. Det er en roman, der bygger på forestillingen om, at alle kvinder verden over pludselig får evnen til at udsende dødbringende elektriske stød.

Why We’re Polarized af Ezra Klein, der handler om den stadig mere ekstreme politiske splittelse i USA. Den skyldes – ifølge Klein – i vidt omfang, at amerikanerne i stigende omfang udliciterer personlig stillingtagen til den gruppeidentitet, der bliver en stadig vigtigere del af den enkeltes selvopfattelse.

The Lincoln Highway af Amor Towles. Romanen foregår i 50’erne og handler om to brødre, der kører tværs over USA for at finde deres mor.

The Ministry for the Future, en science-fiction roman af Kim Stanley Robinson – der for øvrigt lige har holdt oplæg på videnskabsfestivalen Bloom i København – og som bl.a. dramatiserer konsekvenserne af klimaforandringerne.

How the World Really Works af Vaclav Smil, der – i hvert fald ifølge Gates – sammenfatter en række af de mest betydningsfulde faktorer, der får verdens urværk til at tikke; herunder energi- og fødevareproduktion. For øvrigt er afsnittet om energi gratis tilgængelig, hvis man tilmelder sig Bill Gates nyhedsbrev her.

Læs mere om Gates’ fem sommeranbefalinger og find link til hans detaljerede anmeldelser af bøgerne her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S