Fem bud på gode sommerbøger fra Bill Gates

Der er science-fiction, klima, energi og politisk polarisering på listen over Microsoft-stifterens anbefalinger til, hvad der kan ligge på havebordet til sommer.

Artikel top billede

Oprah Winfrey er måske nok verdens mest indflydelsesrige bogblogger, men Bill Gates er ikke langt bagefter. Det er blevet en fast begivenhed, at han op til henholdsvis sommer- og juleferien udarbejder en liste over fem bøger, han selv har haft fornøjelsen af at læse og vil anbefale til andre.

Det er ikke altid spritnye bøger, men man kan i reglen være sikker på, at de som minimum er værd at kigge nærmere på – samt at de havner et eller andet sted på de internationale bestsellerlister, hvis de ikke er der allerede.

Nu er det så altså den tid igen. I mandags sendte Gates seneste liste på gaden, og her finder vi:

The Power af Naomi Alderman. Det er en roman, der bygger på forestillingen om, at alle kvinder verden over pludselig får evnen til at udsende dødbringende elektriske stød.

Why We’re Polarized af Ezra Klein, der handler om den stadig mere ekstreme politiske splittelse i USA. Den skyldes – ifølge Klein – i vidt omfang, at amerikanerne i stigende omfang udliciterer personlig stillingtagen til den gruppeidentitet, der bliver en stadig vigtigere del af den enkeltes selvopfattelse.

The Lincoln Highway af Amor Towles. Romanen foregår i 50’erne og handler om to brødre, der kører tværs over USA for at finde deres mor.

The Ministry for the Future, en science-fiction roman af Kim Stanley Robinson – der for øvrigt lige har holdt oplæg på videnskabsfestivalen Bloom i København – og som bl.a. dramatiserer konsekvenserne af klimaforandringerne.

How the World Really Works af Vaclav Smil, der – i hvert fald ifølge Gates – sammenfatter en række af de mest betydningsfulde faktorer, der får verdens urværk til at tikke; herunder energi- og fødevareproduktion. For øvrigt er afsnittet om energi gratis tilgængelig, hvis man tilmelder sig Bill Gates nyhedsbrev her.

Læs mere om Gates’ fem sommeranbefalinger og find link til hans detaljerede anmeldelser af bøgerne her.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS