Morgen-briefing: Ant Group måske snart på børsen igen / Facebook dumper de simpleste test op opsporing af hadefuld tale / Nyt AI-projekt skal give Ørsted mere data om fugleliv til fordel for klimaet

Ant Group måske snart på børsen igen. Facebook dumper de simpleste test op opsporing af hadefuld tale. Nyt AI-projekt skal give Ørsted mere data om fugleliv til fordel for klimaet. Her er de tre mest hadede ord på arbejdspladsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til ugens sidste tidlige morgenoverblik i en uge, der er gået lidt hurtigere end de andre.

Det er Ditte Vinterberg Weng, der igen har samlet nyhedsrækken.

Rigtigt god fornøjelse.

Facebook dumper de simpleste test op opsporing af hadefuld tale

Facebook og dets moderselskab Meta fejler i at opdage åbenlyst voldelige og hadefulde ytringer i reklamer indsendt til platformen af ​​nonprofit-grupperne Global Witness og Foxglove.

I 2021 fokuserede de hadefulde beskeder på Etiopien. Her blev det demonstreret af whistlebloweren Frances Haugen at Facebooks ineffektive mådehold "bogstaveligt talt tilskynder til etnisk vold", som det lød i hendes kongresudsagn dengang.

I marts i år kørte Global Witness ikke én men to lignende test med hadefulde ytringer i Myanmar, som Facebook heller ikke kunne opdage.

Gruppen oprettede 12 tekstbaserede annoncer, der brugte umenneskeliggørende hadefuld tale til at opfordre til mord på mennesker, der tilhører hver af Etiopiens tre hovedetniske grupper - Amhara, Oromo og Tigrayanerne.

Facebooks systemer godkendte annoncerne til offentliggørelse, ligesom de gjorde med Myanmar-annoncerne. Annoncerne blev aldrig reelt offentliggjort på Facebook.

Efter at have gjort Meta og Facebook opmærksomme på fejlene på de to tests indrømmer det sociale medie at ingen af annoncerne skulle være godkendt med henvisning til det arbejde Facebook gør for at stoppe annoncer som disse.

Meta har konsekvent nægtet at sige, hvor mange indholdsmoderatorer det har i lande, hvor engelsk ikke er det primære sprog. Det skriver AP News.

Ant Group måske snart på børsen

Kinas regering har ifølge kilder til erhvervsmediet Bloomberg nu nedsat et hold, som skal se på en ny mulighed for børsnotering af fintech-selskabet Ant Group.

Fintech-selskabet Ant Group, som er ejet af den kinesiske rigmand Jack Ma, blev ellers pludseligt i november 2020 taget af den børsnotering, de som selskabet elelrs stod over for.

Det skete efter Jack Ma pludeligt forsvandt fra offentligheden efter at havde holdt en tale i oktober samme år, hvori han kritiserede regeringens ”forældede regulering” af finanssektoren.

Nu er de kinesiske myndighederne nået til de afsluttende stadier, inden Ant Group kan få den påkrævede licens til at blive børsnoteret. Og skulle det lykkes, vil selskabet iføkge Bloombergs kilder blive "reguleret som en bank snarere end et almindeligt selskab".

Det er dog stadig uklart, hvornår licens gives så en eventuel børsnotering kan finde sted.

Nyt AI-projekt skal give Ørsted mere data om fugleliv til fordel for klimaet

Ørsteds havvindmøller skal snart udstyres med en ny teknologi, der kan indsamle data om fugleliv og disses bevægelsesmønstre.

Denne teknologi skal Ørsted udvikle og kommercialisere sammen med den norske "deeptech"-strartup-virksomhed Spoor AI. Spoor anvender et nyudviklet AI-system til at holde øje med fuglelivet på og omkring havvindmølleparker.

Ørsted og venturekapitalvirksomhederne Nysnø Climate Investments (Nysnø), Wiski Capital, Norrsken Foundation og Antler har investeret seed-finansiering i Spoor AI.

Det er notorisk udfordrende at overvåge fugleadfærd, og derfor anvender havvindindustrien i øjeblikket modeller baseret på forsigtighedsprincippet til at estimere mulige kollisioner, når industrien designer vindmølleparker.

"Flere af de nyeste undersøgelser, herunder undersøgelser støttet af Ørsted, tyder på, at antallet af faktiske kollisioner er betydeligt lavere end det, der antages i de nuværende modeller," skriver Ørste i en pressemeddelelse til Computerworld.

Det lyder desuden:

"Data fra systemer som Spoors vil gøre det muligt for Ørsted og havvindindustrien at optimere projektdesignet for vindmølleparker yderligere og opføre havvindprojekter i et tilstrækkeligt højt tempo til at afbøde klimaforandringerne i overensstemmelse med målsætningen om at begrænse den globale opvarmning til 1,5 °C."

Her er de tre mest hadede ord på arbejdspladsen

"Jeg hører hvad du siger" kan det være du har hørt din leder sige, lige inden han skød din idé ned. Og hvis du er træt af det udtryk så er du ikke alene.

Djøfbladet har undersøgt de ord, som deres læsere hader mest at høre på kontorerne.

Blandt flere hundrede udtryk, blev en vinder dog kåret, og du har med sikkerhed også hørt dette ord brugt i jobopslag, til morgenmøder eller som del af en mellemleders salgsgas.

Det er en spændende "rejse" at dykke ned i sådan et projekt, men også dét ord, som djøf'erne hader mest af alle floskler.

Hvorfor netop dette udtryk irriterer medarbejdere så meget, forklares således:

"Rejsemetaforen er det udtryk, djøf’erne hader mest. Det kan skyldes, at rejserne er det måske hyppigst brugte billede i jobopslag, der lover ”spændende udviklingsrejser”, ”unikke vækstrejser” eller ”at komme med på rejsen” – uden at specificere, hvad rejsen nærmere går ud på, eller hvor den går til."

Efter "rejse", som indtager en førsteplads på listen kommer altså "Jeg hører hvad du siger" og på en tredjeplads kommer "agil".

Blandt andre hadeord er også "Vi lægger sporene mens vi kører", "spille hinanden gode" og "vækste".

Læs hele artiklen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS