NemID ramt af omfattende it-nedbrud

Fredag morgen er NemID ramt af tekniske problemer, der gør, at borgerne ikke kan bruge tjenesten til at logge på eksempelvis netbank, sundhed.dk eller Digital Post.

Artikel top billede

Opdateret: Nets meddeler, at problemerne med NemID blev løst 11.09, og at tjenesten igen virker.

Login-tjenesten NemID er fredag morgen ramt af nedbrud.

Tjenesten har været nede siden klokken 08.15 i morges, fremgår det af systemets driftsside.

"Nets arbejder på at finde ud af omfanget af fejlen," lyder det i opdateringen.

"Nets oplyser, at trafikken i MitID er stigende og hermed lader det til, at brugerne har fundet ud af, at de kan anvende deres MitID i stedet for."

Peter Glüsing, pressechef i Nets, bekræfter ligeledes nedbruddet over for B.T.

"Vi kender endnu ikke årsagen, men vores teknikere arbejder hurtigt og målrettet på at få problemet løst," siger han til mediet.

Nets oplyser, at det er alle NemID-brugere, der er berørt, undtagen dem, der benytter nøglefil eller NemID på hardware.

I år er MitID, der skal være arvtageren for NemID, blevet introduceret.

Denne tjeneste er ikke ramt af problemerne, hvorfor danskerne kan benytte denne tjeneste til at logge på blandt andet sundhed.dk og netbank, hvis man altså er blevet koblet op på løsningen.

Det er endnu uvist, hvad der forårsager nedbruddet, og hvornår NemID er oppe at køre igen.

Den store udrulning er i gang

I oktober 2021 blev den nye løsning MitID sat i drift, og herved begyndte udfasningen af NemID.

Dengang lød det fra Digitaliseringsstyrelsen, at mere end fem millioner danskere skulle flyttes fra NemID til MitID i løbet af 25 uger.

Digitaliseringsstyrelsen har dog senere oplyst, at denne deadline for at få overflyttet alle danskerne rykkes.

Datoen, der hed 30. juni, bliver nu udskudt til 31. oktober 2022, oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Siden konverteringen fra NemID til MitID blev sparket i gang i oktober 2021, er 3,6 danskere rykket over på den nye offentlige it-løsning.

Virksomhederne begynder at blive overflyttet til den nye løsning fra oktober, hvor MitID Erhverv går i luften og erstatter NemID medarbejdersignatur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect