NemID ramt af omfattende it-nedbrud

Fredag morgen er NemID ramt af tekniske problemer, der gør, at borgerne ikke kan bruge tjenesten til at logge på eksempelvis netbank, sundhed.dk eller Digital Post.

Artikel top billede

Opdateret: Nets meddeler, at problemerne med NemID blev løst 11.09, og at tjenesten igen virker.

Login-tjenesten NemID er fredag morgen ramt af nedbrud.

Tjenesten har været nede siden klokken 08.15 i morges, fremgår det af systemets driftsside.

"Nets arbejder på at finde ud af omfanget af fejlen," lyder det i opdateringen.

"Nets oplyser, at trafikken i MitID er stigende og hermed lader det til, at brugerne har fundet ud af, at de kan anvende deres MitID i stedet for."

Peter Glüsing, pressechef i Nets, bekræfter ligeledes nedbruddet over for B.T.

"Vi kender endnu ikke årsagen, men vores teknikere arbejder hurtigt og målrettet på at få problemet løst," siger han til mediet.

Nets oplyser, at det er alle NemID-brugere, der er berørt, undtagen dem, der benytter nøglefil eller NemID på hardware.

I år er MitID, der skal være arvtageren for NemID, blevet introduceret.

Denne tjeneste er ikke ramt af problemerne, hvorfor danskerne kan benytte denne tjeneste til at logge på blandt andet sundhed.dk og netbank, hvis man altså er blevet koblet op på løsningen.

Det er endnu uvist, hvad der forårsager nedbruddet, og hvornår NemID er oppe at køre igen.

Den store udrulning er i gang

I oktober 2021 blev den nye løsning MitID sat i drift, og herved begyndte udfasningen af NemID.

Dengang lød det fra Digitaliseringsstyrelsen, at mere end fem millioner danskere skulle flyttes fra NemID til MitID i løbet af 25 uger.

Digitaliseringsstyrelsen har dog senere oplyst, at denne deadline for at få overflyttet alle danskerne rykkes.

Datoen, der hed 30. juni, bliver nu udskudt til 31. oktober 2022, oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Siden konverteringen fra NemID til MitID blev sparket i gang i oktober 2021, er 3,6 danskere rykket over på den nye offentlige it-løsning.

Virksomhederne begynder at blive overflyttet til den nye løsning fra oktober, hvor MitID Erhverv går i luften og erstatter NemID medarbejdersignatur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen