Statens forbrug af It-konsulenter vokser markant på trods af regeringens store spareplan

Statens forbrug af it-konsulenter voksede sidste år med flere hundrede millioner. Ministeriernes mål om besparelser på 800 millioner i 2021 på konsulenter er blevet til en ekstraregning på næsten 230 millioner kroner.

Artikel top billede

Regeringen har som erklæret mål at spare på statens forbrug af konsulentydelser og i stedet bruge flere penge på de berømte varme hænder og grøn omstilling.

Men det gik skidt for den målsætning i 2021, skriver Finans.

Ministerierne skulle have præsteret en besparelse på 800 millioner kroner, men i stedet er det endt med en ekstraregning på næsten 230 millioner kroner.

Det fremgår af denne oversigt.

Flere ministerier bekræfter over for Finans, at det især er udgifter til it-konsulenter, der trækker den anden vej. Corona-pandemien er blandt andet en væsentlig årsag.

Regnestykket dækker dog over det faktum, at det i stor udstrækning er lykkedes at barbere regningen for brug af især management-konsulenter betragteligt ned.

Finansminister Nicolai Wammen fastholder, at det overordnet set går i den rigtige retning med besparelsesplanerne på i alt tre milliarder kroner for hele staten frem til 2025.

“Derfor noterer jeg mig med stor tilfredshed, at statens forbrug af managementkonsulenter er faldet med over 940 mio. kr. siden 2019, hvor regeringen tiltrådte. Det svarer til en reduktion på ca. 60 pct.,” skriver ministeren i et skriftligt svar til Finans.

Til gengæld har det ifølge ministeren vist sig sværere at spare på juridisk bistand og især it-konsulenter.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S