Knowit vil fjerne Miracle-brandet efter køb: "Miracle som selvstændigt brand kommer ikke til at være der på den lange bane"

Efter mere end 20 år i markedet står Miracle-brandet til at forsvinde fra jordens overflade som selvstændigt brand efter, at selskabet er blevet solgt til svenske Knowit. "Miracle som selvstændigt brand kommer ikke til at være der på den lange bane," siger Knowit-direktør Jim Nielsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Miracle-navnet vil udfases på sigt
  • Hvor højt Miracle scorer på Computerworlds image-liste
  • Indblik i salget af Miracle til svenske Knowit
580
3 min
Miracle har eksisteret i over 20 år, og derved er selskabets navn også blevet et særledes velkendt i den danske it-branche.

Men før eller siden vil navnet forsvinde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S